Hlavní obsah

V Thajsku se při přistání rozlomil boeing, 88 mrtvých

Počet obětí leteckého neštěstí v Thajsku stoupl podle tamních úřadů na 88, zraněných je 42. Letoun přistávající v neděli v provincii Pchúket se zřítil kvůli špatnému počasí. V thajské televizi to podle agentury AP uvedl ředitel dopravního úřadu letiště Chaisak Angsuwan. Na palubě mělo být podle posledních informací 130 osob, nikoliv 125, jak zněly původní údaje.

V Thajsku se při přistání rozlomil boeing, 88 mrtvých

Letoun se doslova rozlomil vedví. Za začátku se mluvilo o asi 30 mrtvých a číslo postupně narůstalo. Pchúket je oblíbené turistické centrum a nehoda může mít na region neblahý vliv. Polovina lidí v letadle byli cizinci.

Jeden z pasažérů havarovaného letadla je ošetřován v nemocnici v Pchúketu. Foto: ČTK/AP

Ve chvíli, kdy se pilot pokoušel přistát, byla slabá viditelnost. Rozhodl se proto udělat otočku, ale letadlo ztratilo rovnováhu a zřítilo se.

Letadlo společnosti McDonnell Douglas MD-82, na jehož palubě bylo 130 lidí včetně sedmi členů posádky, se po dopadu na letiště ostrova Pchúket v Andamanském moři rozlomil a začal hořet. "První polovina se zarazila do země. Zadní část zůstala na ranveji," řekl Čajsak Čajarkad, oficiální činitel letiště v Bangkoku. Na televizních záběrech bylo vidět části trupu letadla roztroušené mezi stromy podél přistávací dráhy.

Hasiči zasahují u trosek Boeingu. Foto: ČTK/AP

Thajec Nong Chaonual, který neštěstí přežil i s manželkou, soudí, že letadlo klesalo příliš rychle. "Letadlo přistávalo v hustém dešti. Přistávalo příliš rychle. Nikdy jsem nic podobného nezažil," řekl. "Těsně předtím, než jsme se dotkli přistávací dráhy, jsem cítil, jak se letadlo zkouší zvednout a poskočilo po ranveji. Moje žena byla napůl v bezvědomí, vyvlekl jsem ji z nouzového východu. Za námi vyskočil muž a ten hořel."

Další z přeživších, který se představil jako John z Irska, uvedl, že bylo jasné, že letadlo má problémy už před přistáním. "Bylo znát, že se něco děje. Letadlo kroužilo a snažilo se přistát," řekl thajské televizní stanici. "Na zemi začalo hořet, ale povedlo se mi dostat ven," dodal.

Letadlo patřilo nízkonákladové společnosti One-Two-Go, kterou vlastní letecká společnost Orient Thai Airways a směřovalo z Bangkoku na Pchúket. Ředitel společnosti Orient Thai Airways slíbil plné vyšetření věci. Pilot byl podle něj cizinec s velkými zkušenostmi. Není jasné, zda přežil.

Češi na palubě nebyli

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí zřejmě na palubě nebyli Češi. "Ministerstvo zahraničí má jmenný seznam, na kterém je 122 dospělých a jedno dítě. Podle jmen je velice pravděpodobné, že tam žádný Čech nebyl, nicméně ministerstvo bude ještě ověřovat národnost jednotlivých pasažérů," řekla mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová.

Havarovaný boeing. Foto: ČTK/AP

Z letadla se dostali živí Britové, Australané, Thajci, Ir a jeden Íránec. Mezi dalšími přeživšími jsou prý Němci, Izraelci a Italové.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků