Hlavní obsah
Indičtí lékaři pomáhají zraněným Tamilů evakuovaným z oblasti bojů. Foto: Reuters

V bojích na Srí Lance zahynulo 2800 civilistů včetně stovek dětí

Dětský fond OSN UNICEF ve středu uvedl, že ofenzíva srílanské armády proti tamilským separatistům si letos již vyžádala 2800 mrtvých z řad civilistů včetně několika seti dětí. I místní zdravotničtí pracovníci se obrátili na ministerstvo zdravotnictví, protože pět set civilistů umřelo kvůli nedostatku léků.

Indičtí lékaři pomáhají zraněným Tamilů evakuovaným z oblasti bojů. Foto: Reuters
V bojích na Srí Lance zahynulo 2800 civilistů včetně stovek dětí

„V nemocnicích jsem zaregistrovali přes 500 civilních obětí a tisíce dalších civilních obětí mohou být nezaznamenány, protože nejsou přineseny do nemocnice,“ uvedli zdravotníci v dopisu ministerstvu s tím, že umřeli na zranění i vážné nakažlivé nemoci. Ministerstvo přiznalo agentuře Reuters pravost dopisu a dodalo, že v oblasti mohou chybět léky, protože se tam na malých lodích těžko dopravují.

„Děti a jejich rodiče jsou v zóně bojů ohroženy nemocemi a podvýživou,“ uvedla výkonná ředitelka UNICEF Ann Venemanová a požádala, aby humanitární pracovníci měli volný a bezpečný vstup do oblasti a byly tam dodány léky a základní životní potřeby.

Humanitární organizace Care International uvedla, že jeden její pracovník byl v úterý zabit v tzv. „bezpečné zóně“, na kterou by se nemělo střílet. Na tyto zóny však často dopadají granáty.

OSN obviňuje tamilské tygry

Minulý týden OSN obvinila tamilské separatisty z organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), že násilím drží ve válečné zóně tisíce lidí a nutí je stavět opevnění. Povstalci sice tvrdí, že lidé s nimi zůstávají dobrovolně, ale od počátku roku z jimi kontrolované oblasti uprchlo 44 000 civilistů, jen od soboty pak téměř 5000.

Srílanské námořnictvo ve středu oznámilo, že zachránilo přes 640 lidí, na které při útěku z válečné oblasti na severovýchodě ostrova stříleli tamilští rebelové.

Armádě se podařilo obklíčit povstalce z LTTE v oblasti o rozloze pouhých 28 kilometrů čtverečních a snaží se rozhodným způsobem ukončit 25 let trvající separatistické povstání, které si vyžádalo 70 000 obětí.

Armáda oznámila, že v posledních bojích zabila 38 separatistů. Tamilské zdroje to nepotvrdily, uvedly, že při ostřelování bezpečné zóny bylo zabito 52 civilistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků