Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump (vpravo) se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v průběhu summitu G20 v argentinském Buenos Aires. Foto: Marcos Brindicci, Reuters

Prezidenti Spojených států a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin se v pátek na okraj summitu G20 v Argentině krátce setkali. V sobotu to podle agentury Reuters prohlásil kremelský poradce Jurij Ušakov. Jednání s Putinem vedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Americký prezident Donald Trump (vpravo) se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v průběhu summitu G20 v argentinském Buenos Aires. Foto: Marcos Brindicci, Reuters
Trump a Putin se na summitu G20 krátce setkali

Původně se Trump s Putinem oficiálně měli setkat na bilaterální schůzce, tu ale Bílý dům kvůli incidentu u Krymu odřekl. Další termín možného setkání obou prezidentů není podle Ušakova znám.

V Buenos Aires se ale sešel Ušakov s Trumpovým poradcem pro otázky národní bezpečnosti Johnem Boltonem. Po jednání kremelský činitel uvedl, že Moskva i Washington jsou připraveny v kontaktu pokračovat.

Putin s Trumpem se podle poradce Kremlu Ušakova v pátek krátce setkali, původně plánované oficiální jednání ale bylo zrušeno. Termín dalšího není znám.

Americký prezident Donald Trump prochází kolem ruského lídra Vladimira Putina, předsedy Africké unie Paula Kagameho, saúdského korunního prince Mohameda bin Salmana a prezidenta Brazílie Michela Temera na summitu G20 v Buenos Aires.

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Trump tento týden pohrozil, že kvůli incidentu, při kterém ruské námořnictvo zajalo posádku tří ukrajinských lodí, jednání s Putinem zruší. Ještě před odletem do Argentiny ale prohlásil, že na schůzku je příhodný čas a že je pravděpodobné, že se s Putinem setká. Krátce nato ale z paluby prezidentského speciálu Air Force One oznámil, že vzhledem k situaci u Krymu setkání ruší.

Merkelová sdělila Putinovi obavy z incidentu u Krymu

Německá kancléřka Merkelová v sobotu v sobotu s Putinem v Buenos Aires jednala, Řekla mu, že má z incidentu u Krymu obavy. Oba se shodli na tom, že jejich země spolu s Francií a Ukrajinou záležitost projednají na úrovni poradců. Podle agentury Reuters to sdělil kancléřčin mluvčí Steffen Seibert.

Příčinou nejnovějšího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou je námořní incident, který se stal před týdnem v Kerčském průlivu. Ruští pohraničníci tam ostřelovali a pak zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva i s posádkami. Při tomto prvním ozbrojeném střetu Rusové zranili tři Ukrajince.

Ruský prezident Vladimir Putin se zdraví s německou spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oba státníci se setkali v rámci summitu G20 v Buenos Aires.

Foto: Marcos Brindicci, Reuters

Merkelová s Putinem debatovali také o situaci v Sýrii. Společně dospěli k závěru, že je třeba vyvinout větší úsilí, aby se podařilo naplnit dohody z říjnového summitu v Istanbulu. Na něm se Německo, Rusko, Francie a Turecko dohodly na pokračování příměří v syrském Idlibu a na vzniku výboru, jehož úkolem bude vytvoření nové syrské ústavy.

Agentura TASS ke schůzce Putina s Merkelovou poznamenala, že se udála během snídaně. Z ruské strany se jí zúčastnili kremelský mluvčí Dmitrij Peskov, Putinův poradce Jurij Ušakov a ruská zástupkyně při G20 Světlana Lukašová, Merkelovou pak doprovázeli její mluvčí Seibert, poradce pro zahraniční politiku Jan Hecker a kancléřčin ekonomický poradce Lars-Hendrik Röller.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků