Hlavní obsah
Zachránění mladí fotbalisté se svým trenérem Foto: Vincent Thian, ČTK/AP

Thajští fotbalisté zachránění z jeskyně konečně dostali občanství

Thajsko udělilo občanství třem mladým fotbalistům a jejich trenérovi, kteří byli na počátku července během dramatické záchranné akce vyproštěni po více než dvou týdnech ze zaplavené jeskyně. Informovala o tom agentura Reuters.

Zachránění mladí fotbalisté se svým trenérem Foto: Vincent Thian, ČTK/AP
Thajští fotbalisté zachránění z jeskyně konečně dostali občanství

Podle místních úřadů měla čtveřice na občanství nárok a jejich uvíznutí v jeskyni s jeho udělením nesouvisí.

V době, kdy bylo 12 chlapců z fotbalového týmu přezdívaného Divočáci uvězněno spolu s trenérem v jeskynním komplexu, vyšlo najevo, že 25letý trenér a tři hoši patří ke 480 tisícům lidí, kteří v Thajsku žijí bez státní příslušnosti. Toto zjištění vedlo k výzvám, aby jejich žádosti o udělení občanství byly urychleně vyřízeny.

Čtveřice si proto ve středu převzala své thajské občanské průkazy.

Jak chlapci, tak jejich trenér se narodili v Thajsku a splňují tedy základní podmínku získání občanství. Další podmínky i rodné listy hochů a trenéra ověřily místní úřady.

V Thajsku nic neobvyklého

Mnozí lidé bez státní příslušnosti, kteří v Thajsku žijí, pochází z oblastí, kde se měnily státní hranice a jejich státní příslušnost zůstává otázkou. Další patří do etnických skupin, které obývají hory na severu a západě země a o procedurách spojených se získáním občanství mají jen sporé informace.

Mediálně sledovaná záchrana hochů a jejich trenéra z jeskyně připomněla i tíživý úděl lidí z Kambodže, Laosu a Barmy, kteří v Thajsku žijí a jsou jim zde odpírána některá práva a příležitosti, protože nejsou občané země.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků