Hlavní obsah
Vzdávající se somálští piráti Foto: Jason R. Zalasky, Reuters

Somálský prezident nabídl amnestii pirátům, kteří pustí rukojmí

Somálský prezident Hassan Sheikh Mohamoud nabídl amnestii části pirátů, kteří propustí zadržovaná rukojmí. Zároveň pro námořní lupiče připravuje rekvalifikační kurzy, které jim umožní živit se zákonným způsobem.

Vzdávající se somálští piráti Foto: Jason R. Zalasky, Reuters
Somálský prezident nabídl amnestii pirátům, kteří pustí rukojmí

Díky tomuto novému přístupu se podle agentury AFP již podařilo vyjednat prostřednictvím klanových vůdců a vesnických stařešinů na somálském pobřeží propuštění šesti zajatců. Nyní se vyjednává o osvobození dalších 24 osob a také dvou zadržovaných lodí, které byly přepadeny v Indickém oceánu.

"Musíme skoncovat s pirátstvím," podotkl prezident. Podle něj se ale amnestie vztahuje spíše na mladé řadové piráty, nikoli na jejich vůdce, na které vydal Interpol mezinárodní zatykač. Mladé lze prý snáze převychovat. K námořnímu lupičství se nechávají naverbovat z nedostatku jiných možností obživy.

Pirátství je pro Somálsko, které má jen slabou ústřední vládu opírající se o zahraniční síly, dlouholetým problémem. Podle různých odhadů zadržují tamější námořní lupiči v současnosti čtyři až sedm plavidel a také více než stovku rukojmích. Několik pirátů se už dostalo před soud, například v USA a v Evropě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků