Hlavní obsah
Nigerijky v Abuji protestují proti únosu školaček radikálními islamisty. Foto: Joe Penney, Reuters

S pátráním po unesených dívkách v Nigérii pomáhají i Izraelci

Izrael poslal do Nigérie několik expertů ze zpravodajských služeb, kteří mají místním bezpečnostním složkám pomoci v pátrání po školačkách unesených islamisty ze sekty Boko Haram. Oznámila to v úterý agentura Reuters s odvoláním na izraelské oficiální představitele. V týmu jsou i odborníci, kteří mají zkušenosti s vyjednáváním o rukojmích. Izraelci se připojí k dalším mezinárodním expertům, kteří se již pátrání v zemi účastní.

Nigerijky v Abuji protestují proti únosu školaček radikálními islamisty. Foto: Joe Penney, Reuters
S pátráním po unesených dívkách v Nigérii pomáhají i Izraelci

Vzbouřenci patřící k radikální islamistické skupině Boko Haram unesli z gymnázia v severonigerijském Chiboku v dubnu nejprve více než 250 dívek ve věku 15 až 18 let. O měsíc později se zmocnili dalších jedenácti dívek z vesnic Warabe a Wala. Podle vlády nigerijského státu Borno, kde k únosům došlo, se nejméně 53 dívkám podařilo ze zajetí uniknout. Únosci dali najevo, že unesené dívky hodlají buď prodat na černém trhu s otroky, anebo využívat jako sexuální otrokyně.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Únosci chtějí vyměnit 130 školaček za zajaté bojovníky

Video: Reuters

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Nigerijské vládě pomáhají s pátráním po unesených školačkách experti z několika zemí. Průzkumné lety nad severem země provádějí američtí piloti, v zemi už jsou také britští odborníci. Podle nejmenovaného izraelského představitele se jejich experti nebudou přímo podílet na pátrání, ale budou fungovat jako poradci.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu poslal již před týdnem do Nigérie své zástupce, kteří možnosti pomoci projednali s prezidentem Goodluckem Jonathanem. Izrael udržuje obranné vztahy s řadou afrických zemí, do Nigérie například v minulosti prodal bezpilotní letouny. Loni v září zase židovský stát poslal své poradce do Keni, kde pomáhali místním bezpečnostním složkám v souvislosti s útokem islamistů na obchodní centrum v Nairobi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků