Hlavní obsah

Policie v Barmě střílí do demonstrantů, první mrtví

Barmská policie ve středu tvrdě zasáhla proti tisícům buddhistických mnichů a jejich příznivcům, kteří na protest proti vojenskému režimu pochodovali centrem Rangúnu. Zásah si vyžádal nejméně čtyři mrtvé, uvedla francouzská tisková agentura AFP. Podle některých zdrojů je však obětí osm.

Policie v Barmě střílí do demonstrantů, první mrtví

Podle AFP jsou mezi čtyřmi oběťmi tři mniši a jeden laik, který se také účastnil protestů. Dva z mnichů byli ubiti k smrti, třetí byl zastřelen, když se pokoušel vojákovi sebrat zbraň a ta vystřelila, uvedli pro AFP vysocí představitelé Myanmaru, jak se nyní Barma nazývá.

O osmi obětech informovala exilová norská stanice Demokratický hlas Barmy. Zdroje z rangúnské nemocnice uvádějí jednoho zastřeleného a pět postřelených.

Policisté a vojáci také zbili obušky asi deset mnichů a na 700 studentů, dalších nejméně 200 osob policie zatkla. Podle britského velvyslanectví je zatčeno na sto mnichů, i když pochodující mnichy chrání řetěz laiků, většinou studentů.

Buddhističtí mniši a jejich přívrženci nedbali zákazu vycházení a v Rangúnu opět vyrazili na protestní pochody. Mniši se pokoušeli dostat do nejvýznamnější svatyně v zemi, rangúnské zlaté pagody Šweitigoum, kterou úřady z obavy před rebeliemi zavřely.

Mniši se proto vydali k pagodě Sula v centru města. Policie a armáda při rozhánění demonstrace použila obušky, slzný plyn a střílela do vzduchu. Podle francouzského diplomata působícího v této zemi však bezpečnostní síly střílely i do davu. U pagody Šweitigoum bylo vidět několik zkrvavených mnichů. Zatčené odvážely nákladní automobily

V Barmě se ve středu demonstrovalo kromě Rangúnu ještě ve městě Mandalaj v centrální části země.

Kvůli Barmě mimořádné zasedá Rada bezpečnosti

Kvůli demonstracím v Barmě začne ve 21:00 SELČ mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, jejíž svolání potvrdil francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Požadoval je i britský premiér Gordon Brown, který radu vyzval, aby rychle rozhodla o způsobu pomoci barmským aktivistům.

"Celý svět se nyní dívá," zdůvodnil žádost ministerský předseda. Ministr zahraničí Spojeného království  David Miliband apeloval na vojenský režim, aby byl v přístupu k demonstrantům zdrženlivý, jinak se prý bude muset ze svých činů zodpovídat.

Pobouření vyvolal zásah v EU. "Evropská unie posílí současné sankce, pokud (barmské úřady) budou násilně postihovat mírové demonstrace," uvádí se v prohlášení, které vydala Evropská unie.

S posílením sankcí souhlasí i Francie. Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Jeana-Pierra Jouyeta je současná situace v Barmě "nepřijatelná". "Situace se zhoršuje. Musíme s našimi evropskými partnery být více ostražití a vyvinout větší tlak na Rangún," podotkl Jouyet. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy sdělil, že plánuje osobní setkání s členy barmské opozice v exilu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků