Hlavní obsah
Srovnání map od Yahoo a Googlu Foto: Mapy Google/Yahoo Maps, Yahoo Maps

Ostrov na mapě Tichého oceánu zmizel, nikdy tam nebyl

Ostrov Sandy Island (Písečný ostrov), který zobrazuje množství map Tichého oceánu, neexistuje. Zjistila to expedice vědců ze Sydneyské univerzity, která se na místo mezi australským kontinentem a francouzskou Novou Kaledonií v jižním Pacifiku vypravila. Informovala o tom agentura AFP.

Srovnání map od Yahoo a Googlu Foto: Mapy Google/Yahoo Maps, Yahoo Maps
Ostrov na mapě Tichého oceánu zmizel, nikdy tam nebyl

„Chtěli jsme si to ověřit, protože navigační zařízení na palubě lodi v té oblasti ukazovalo hloubku 1 400 metrů, tedy velkou hloubku,“ řekla členka expedice Maria Setonová. „Jsme překvapení. Je to docela bizarní,“ doplnila a poznamenala, že ostrov figuruje na množství map včetně internetových Google Maps.

Sandy Island

Foto: David Ryneš, Yahoo Maps

„Jak se tam dostal? Prostě netušíme, ale máme v plánu to zjistit,“ komentovala Setonová.

Australská média informovala, že neexistující ostrov se měl nacházet ve francouzských výsostných vodách. Na mapách francouzské vlády ale ostrov zaznamenán není.

Pravděpodobně „vznikl“ omylem nějakého kartografa a takto chybně vytvořená mapa se pak roky šířila dál. Mluvčí Australské hydrografické služby řekl, že tvůrci map často udělají úmyslně chybu v názvu nějaké ulice, aby se ochránili proti kopírování, ale u námořních map se to nedělá.

„Svět se neustále mění a držet krok s těmito změnami, to je nekonečný podnik,“ uzavřel mluvčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků