Hlavní obsah
Libyjští rebelové projíždějí kolem zničeného tanku vládních sil u města Zintán zhruba 120 kilometrů jihozápadně od Tripolisu Foto: Youssef Boudlal, Reuters

NATO v Libyi přitvrzuje, poprvé nasadilo bojové vrtulníky

Severoatlantická aliance v sobotu do konfliktu v Libyi poprvé nasadila bojové vrtulníky. Podle prohlášení aliance, ze kterého citovala agentura Reuters, byly terčem úderů armádní vozy, vojenské vybavení a pozemní síly. O místě zásahu NATO neinformovalo. Server BBC s odvoláním na informace poskytnuté zástupci aliance uvedl, že britské a francouzské helikoptéry zaútočily na vícero objektů.

Libyjští rebelové projíždějí kolem zničeného tanku vládních sil u města Zintán zhruba 120 kilometrů jihozápadně od Tripolisu Foto: Youssef Boudlal, Reuters
NATO v Libyi přitvrzuje, poprvé nasadilo bojové vrtulníky

Libyjská opozice po skoro čtyřech měsících bojů proti režimu Muammara Kaddáfího není schopna čelit vládním oddílům odpovídající vojenskou silou. Nasazení vrtulníků tak podle agentury AP pro povstalecké jednotky představuje výraznou posilu.

Rozhodnutí o vyslání britských vrtulníků Apache do Libye učinil britský premiér David Cameron 27. května. Podle britského ministerstva obrany tyto stroje zaútočily na ropné město Briga na východě země. Dva cíle v blízkosti města prý byly zničeny. Vrtulníky se pak časně ráno v pořádku vrátily na bitevní loď Ocean u libyjského pobřeží.

Útočili také Francouzi

Zapojení francouzských vrtulníků typu Tigre a Gazelle do útoků NATO na pozemní cíle v Libyi v sobotu potvrdila francouzská armáda. Podle mluvčího francouzských ozbrojených sil Thierryho Burkharda bylo při úderu v noci na dnešek zničeno na dvacet objektů včetně patnácti armádních vozidel. Stroje prý útočily také na velicí střediska libyjské armády. Několik vrtulníků odpovědělo na střelbu z lehkých zbraní; žádný stroj nebyl zasažen a všechny se vrátily na palubu francouzské bitevní lodi Tonnerre ve Středozemním moři, uvedl mluvčí citovaný agenturou AFP.

Velitel operací NATO v Libyi generál Charles Bouchard podle DPA uvedl, že NATO používá bojové vrtulníky tam, kde to je nutné. Úspěšné nasazení podle něj dokládá jedinečné schopnosti těchto bojových vrtulníků.

Plukovníkův režim se prý hroutí

Kaddáfího režim se podle Reuters mezitím začíná rozpadat zevnitř. Z armády dezertovalo několik vysokých důstojníků a z vlády odešla část ministrů. Jeden z povstaleckých velitelů v pátek uvedl, že rebelové vypudili vládní síly ze tří měst na hornatém západě země. Kaddáfího jednotky tu oblasti ovládané povstalci obklíčily před několika měsíci. U dalšího města bylo podle tohoto činitele obklíčení prolomeno.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků