Hlavní obsah

MAAE: Severní Korea uzavřela pět hlavních jaderných zařízení

Severní Korea uzavřela všech pět svých jaderných zařízení v Jongbjonu včetně jediného reaktoru v zemi. Potvrdil to ve středu šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej. V Pekingu v úterý začalo další kolo šestistranných rozhovorů o jaderném programu KLDR. Pchjongjang řekl, že je připraven zastavit provoz veškerých svých jaderných zařízení do konce roku.

MAAE: Severní Korea uzavřela pět hlavních jaderných zařízení

"Severní Korea sdělila (účastníkům rozhovorů), že má vůli deklarovat a deaktivovat své jaderné provozy v co nejkratší možné době, do pěti až šesti měsíců," řekl na briefingu hlavní severokorejský vyjednávač Kim Kje-kwan po dnešním vícestranném jednání, po kterém se očekávají bilaterální konzultace.

Podle Baradeje uzavřeli Severokorejci v Jongbjonu nejen reaktor, ale i další čtyři zařízení. "Potvrdili jsme, že všech pět jaderných zařízení bylo uzavřeno a byla uplatněna adekvátní opatření včetně zapečetění některých zařízení," sdělil Baradej s tím, že ověřování korejských akcí budou kontrolovat ještě dalších několik týdnů. MAAE od Pchjongjangu ještě očekává inventář jaderného materiálu, především plutonia, který byl dříve vyroben, což bude podle něj dlouhý a složitý proces.

V Pekingu se jedná o schválení rozvrhu dalších kroků při ukončování severokorejského jaderného programu. Cílem druhé fáze o uzavření všech jaderných zařízení. KLDR by se také měla zavázat, že reaktor bude uzavřen trvale. Ve třetí konečné fázi by se podle Washingtonu a jeho spojenců měla KLDR definitivně zbavit štěpných jaderných materiálů a atomových zbrojních infrastruktur.

Obtížná jednání

Rozhovory budou obtížné, severokorejský tisk před zahájením nových vícestranných rozhovorů upozornil, že Pchjongjang podmiňuje další kroky také bezpečnostními garancemi a stažením "všech amerických jaderných válečných zařízení" z Jižní Koreje. Podle USA tam žádné nejsou.

Dalším problémem by mohlo být, že se zatím odložilo jednání o dodání lehkovodního reaktoru pro KLDR, který byl v jedné z nabídek mezinárodního společenství. KLDR proto zatím dostává jen těžký topný olej, přislíben ho má milión tun.

Jednání o náhradě příměří, kterým skončila v roce 1953 korejská válka, plnou mírovou dohodou mezi Severní a Jižní Korejí, by podle Hilla mohlo začít příští rok, po kompletní denuklearizaci KLDR. Pchjongjang minulý týden navrhl Washingtonu, který vojensky zaštiťuje Soul, přímé vojenské rozhovory na toto téma.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků