Hlavní obsah
Letos dokončené stavby na útesu Fiery Cross (červeně) Foto: ČTK/AP

Korejská krize odpoutala pozornost od expanze Pekingu v Jihočínském moři

Čína dále buduje a rozšiřuje své základny v Jihočínském moři. Během posledního roku tam instalovala vysokofrekvenční radar, upozornila organizace Iniciativa pro transparentnost na moři při washingtonském Středisku pro strategická a mezinárodní studia. Pozornost od čínských aktivit odpoutala v posledním roce prohlubující se korejská krize, kdy Pchjongjang otestoval vodíkovou bombu a mezikontinentální balistickou raketu.

Letos dokončené stavby na útesu Fiery Cross (červeně) Foto: ČTK/AP
Korejská krize odpoutala pozornost od expanze Pekingu v Jihočínském moři

Čína buduje a rozšiřuje své základny na Spratlyho a Paracelských ostrovech, i když si na ně kladou nároky i jiné země a čínské požadavky vůči Filipínám odmítl i mezinárodní soud. Momentálně staví na ploše 29 hektarů.

Peking budování hájí. „Je to pro Čínu zcela běžné budovat civilní stavby a budovat základní obranná zařízení na svém suverénním teritoriu,“ řekl v pátek agentuře Reuters na její otázku mluvčí ministerstva zahraničí Lu Kang.

Sporná území v Jihočínském moři

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Ke čtvrteční zprávě iniciativy dodal: „Jsme přesvědčení, že jistí lidé s postranními záměry dělají hory z krtinců a rozdmychávají problémy.“

V úterý přitom americký ministr zahraničí Rex Tillerson zopakoval výzvu, aby Čína v oblasti své aktivity zmrazila a nepokračovala v militarizaci ostrovů.

Zpráva přinesla velmi varovná zjištění. Čína na Spratlyho ostrově na útesu Fiery Cross vybudovala něco, co vypadá jako radarové pole moderního vysokofrekvenčního radaru.

Na útesu Fiery Cross jsou vidět hotové a rozestavěné radary, čtyři raketová sila a podzemní sklady munice.

Foto: Reuters

Na útesu Subi byly dokončeny tunely, které vypadají jako vstupy k podzemním skladům munice, a je tam další radarová anténa a kopule radarů.

Na útesu Mischief jsou podzemní sklady munice a hangáry, ale i raketová sila a další radary.

Menší objem prací byl zaznamenán na Paracelských ostrovech, kde vznikl na ostrově Tree nový heliport a vybudovaly se tam větrné elektrárny. Na ostrově Triton vznikly dvě velké radarové věže. Ve vodách u Tritonu přitom v poslední době docházelo ke konfrontacím mezi Čínou a Vietnamem a konalo se tam několik operací amerického námořnictva, které jimi deklaruje svou snahu udržet otevřené mezinárodní vody, jimiž procházejí důležité námořní trasy.

Čínská transportní letadla Y-8 upravené pro elektronický průzkum na Woodyho ostrově

Foto: ČTK/AP

Čína své aktivity nijak nezakrývá. Čínská armáda na konci října zveřejnila záběry svých letadel J-11B ze cvičení na Woodyho ostrově. V listopadu tam byla spatřena transportní letadla Y-8 upravená pro elektronický průzkum.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků