Hlavní obsah
Příznivci Maulany Sufy Mohammada před jeho sídlem v centru údolí Svát, jímž je Mingora Foto: Adil Khan, Reuters

Kamera zachytila bití dívky pákistánským Tálibánem

Pákistánská televize Geo zveřejnila tento týden čtrnáct dní staré video, jak Tálibán, který ovládl pákistánské údolí Svát, v něm uplatňuje právo šaría. Video zachycuje bití mladé, zhruba 17leté dívky, která údajně vstoupila do kontaktu s jiným mužem.

Příznivci Maulany Sufy Mohammada před jeho sídlem v centru údolí Svát, jímž je Mingora Foto: Adil Khan, Reuters
Kamera zachytila bití dívky pákistánským Tálibánem

Bití trvá asi dvě minuty a dívka při něm křičí bolestí. Svému otci, který bití komentuje v svátském dialektu paštunštiny, slibuje, že už nikdy nic takového neudělá.

Tálibán minulý rok ovládl po několikaměsíčních bojích údolí Svát. V únoru došlo mezi Tálibánem a ústřední pákistánskou vládou k dohodě, že výměnou za příměří bude v údolí nastoleno islámské právo šaría. To uplatňuje velmi tvrdé tresty, jako je bičování nebo kamenování nevěrných žen.

BBC však zmiňuje, že právo šaría je mnohem méně brutální než zákony, které uplatňuje militantní Tálibán. To nechávalo stínat odpadlíky a zabíjelo ženy, které obvinilo z neislámského chování. Přijetí islámského práva šaría je z tohoto pohledu pokrokem, podotýká islámábádská zpravodajka BBC.

Předminulý týden navštívil údolí Svát reportér SkyNews, který viděl podobné obrázky veřejného bití. [celá zpráva]

Důvodem, proč Tálibán tak usiloval o turisty oblíbené malebné údolí, jsou však smaragdové doly, které nechal znovu otevřít. Těžit v nich smí kdokoli, kdo dodržuje zákony platné v oblasti a odevzdává 20 procent vytěžených drahokamů Tálibánu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků