Hlavní obsah

Írán pozval inspektory na kontrolu svých jaderných zařízení

Zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) provedou inspekci nově objeveného íránského jaderného zařízení 25. října. Po jednáních v Teheránu to řekl generální tajemník MAAE Muhammad Baradej. Severní Korea ve stejné době oznámila, že je otevřena rozhovorům o svém jaderném programu. Podle agentury Reuters to prohlásil severokorejský premiér Kim Jong-il při setkání s čínským premiérem Wen Ťia-paem.

Írán pozval inspektory na kontrolu svých jaderných zařízení

Nedlouho po Baradejově vystoupení prohlásil podle médií íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, že mezi Íránem a MAAE nezůstává žádná nejasná otázka, a to díky "dobré spolupráci".

Baradej novinářům řekl, že jeho jednání o podmínkách nových inspekcí v íránských jaderných zařízeních byla úspěšná. Spor o jádro může být podle něj vyřešen pomocí diplomacie a vztahy Západu a Íránu se vyvíjejí od "spiknutí" ke "spolupráci".

Írán souhlasil s inspekcemi agentury v zařízení na čtvrteční schůzce se šesti velmocemi ve švýcarské Ženevě. Baradej v neděli dodal, že neexistuje konkrétní důkaz, že Írán usiluje o jaderné zbraně, nicméně že MAAE je i nadále znepokojena kvůli možnosti, že by tomu tak mohlo být.

Severní Korea chce o jádru znovu jednat

O kontroverzním severokorejském jaderném programu jednal severokorejský premiér Kim Jong-il s čínským kolegou Wen Ťia-paem. Severní Korea se zavázala k denuklearizaci Korejského poloostrova a chce "se snažit uskutečnit tento cíl prostřednictvím dvoustranných i mnohostranných jednání", citovala čínská televize premiéra Kima.

Návštěva čínského premiéra, která potrvá do 6. října, se podle expertů ponese spíš v duchu sousedské dobré vůle než tvrdých jednání. Přesto analytici míní, že by se Peking k něčemu podobnému nerozhodl, pokud by předem nezískal od Pchjongjangu ujištění o možnosti zmírnit napětí kolem severokorejského nukleárního programu.

Mezinárodní rozhovory o severokorejském nukleárním programu začaly před šesti lety, ale teď právě jsou na mrtvém bodě. KLDR účast na nich vypověděla letos, když si za nové zbrojní testy vysloužila v červnu další potrestání v podobě rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Tento dokument KLDR zakazuje další jaderné a raketové testy a zavádí nové sankce týkající se zbraní i finančních dohod.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků