Hlavní obsah
Indický premiér Naréndra Módí Foto: Mukesh Gupta, Reuters

Indie se potýká s chudobou, znepokojivým rozpočtovým schodkem a skomírajícím hospodářským růstem, nová vláda však dala stranou dvě miliardy rupií (675 miliónů Kč) na obří sochu na počest jednoho z indických otců zakladatelů. Skulptura z železa a bronzu má být skoro dvakrát tak vyšší než newyorská Socha Svobody a s výškou 182 metrů se má stát nejvyšší sochou na světě, napsala agentura AP.

Indický premiér Naréndra Módí Foto: Mukesh Gupta, Reuters
Indie zaplatí milióny za kolosální sochu

S penězi na vytvoření sochy Sardára Patéla se počítá v prvním rozpočtu nové indické vlády. Premiér Naréndra Módí projekt odstartoval zhruba půl roku před květnovým vítězstvím v parlamentních volbách. Plán ale podle agentury AP vyvolal protesty a mnoho lidí poukazuje na to, že země má mnohem naléhavější priority.

"Jak mohou utrácet peníze za sochu jako tahle," říká o projektu dillíský prodavač zeleniny Rotaš. "Vláda ty peníze mohla použít na snížení ceny rýže. To by pomohlo chudým lidem, jako jsme my," řekl také.

Patél byl náměstek a ministr vnitra prvního indického premiéra Džaváharlála Néhrúa, často se ale neshodovali, podotkla agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků