Hlavní obsah
Indický voják hlidá hranice s Pákistánem. Foto: Mukesh Gupta, Reuters

Indie evakuuje kvůli novému napětí občany od hranice v Kašmíru

Indie evakuovala od hranice v Kašmíru kvůli obnovenému násilí 10 tisíc lidí. Jak upozornila stanice CNN, napětí mezi asijskými sousedy Indií a Pákistánem roste - i v sobotu na hranici pokračovala palba.

Indický voják hlidá hranice s Pákistánem. Foto: Mukesh Gupta, Reuters
Indie evakuuje kvůli novému napětí občany od hranice v Kašmíru

Indická armáda ve středu podle svého výkladu zaútočila na pákistánské ozbrojence, kteří se údajně pokoušeli dostat do indické části Kašmíru. Pákistán pak ve čtvrtek oznámil, že při přestřelce s indickými vojáky přišli o život dva pákistánští vojáci.

V sobotu přestřelky asi dvě hodiny pokračovaly a indická armáda je popsala jako střelbu z lehkých zbraní a minometů. „Jsme připraveni na všechny možnosti, ale situace je nyní klidná,” sdělil člen správy státu Džammú a Kašmír Pavár Kotval.

Simrandíp Singh z téhož úřadu prohlásil, že pákistánští vojáci stříleli přes kašmírskou hranici dvakrát, i když ani při jednom nebyl nikdo zabit. „Zřídili jsme 47 táborů, abychom mohli ubytovat lidi, kteří odešli z pohraniční linie,” řekl.

Pákistán připsal za obnovené napětí odpovědnost Indii. Jeho vojáci prý pouze reagovali na ničím nevyprovokovanou palbu z indické strany.

Pan Ki-mun vyzval ke zdrženlivosti

Pákistánská vláda uspořádala už v pátek mimořádnou schůzku a na pondělí je kvůli situaci na hranici svoláno setkání předsedů parlamentních stran. Pákistánská kina zakázala promítat indické filmy.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun se už nabídl jako prostředník k jednání o konfliktu a vyzval obě strany ke zdrženlivosti.

Kašmír, obývaný hlavně muslimy, je důvodem indicko-pákistánských sporů už 70 let. Oba státy kvůli tomuto území svedly dvě války, oba si dělají na rozdělený Kašmír nárok. Situace tam zůstává již několik měsíců napjatá a téměř denně se obě země obviňují z provokací a násilností.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků