Hlavní obsah

Čínská obří přehrada hrozí katastrofou pro čtyři milióny lidí

Nejméně čtyři milióny lidí mají být vysídleni z oblasti kolem čínské vodní nádrže Tři soutěsky zejména kvůli obavám z eroze a následných sesuvů půdy v okolí stavby. Oznámila to státní média v reakci na varování hlavního stavbyvedoucího projektu před blížící se katastrofou v regionu.

Čínská obří přehrada hrozí katastrofou pro čtyři milióny lidí

Kritika provázela celou třináctiletou stavbu největší světové přehrady na veletoku Jang-c'-ťiang, která byla částečně zprovozněna loni v květnu. Milióny lidí mají být nyní přesídleny do města Čonkink na západní straně rezervoáru. Podle náměstka starosty města je přesídlení nezbytné kvůli ekologické ochraně oblasti kolem nádrže, jejíž "životní prostředí je choulostivé".

Před dvěma týdny varoval hlavní stavbyvedoucí, že ekologické důsledky stavby přehrady nemohou být ignorovány. Hlavním problémem je podle něj nedostatek pozemků pro stavbu, klesající kvalita pitné vody, znečištěný vzduch a sesuvy půdy z přilehlých kopců způsobené erozí. Zemina, sesouvající se do nádrže pak způsobuje mohutné vlny, které devastují břehy.

Turisté pózují u přehrady Tři soutěsky. Foto: Profimedia

Mamutí vodní dílo Tři soutěsky by mělo být dokončeno do konce příštího roku a jeho rozpočet se pohybuje v přepočtu okolo 500 miliard korun.

Statisíce přesídlených bez slíbené půdy i peněz

Mnozí z místních obyvatel, kteří se budou muset během příštích 10 až 15 let do Čonkinku přestěhovat, už navíc byli jednou přesídleni. Úřady se rovněž potýkají s rozkrádáním státního fondu určeného pro přesídlence. Audit z počátku letošního roku konstatoval zmizení více než třiceti miliónů dolarů (zhruba 600 miliónů korun), zpráva však upozornila, že skutečná suma je pravděpodobně vyšší.

Lidé, jimž byly peníze určeny, jsou většinou chudí zemědělci nebo rybáři z vesnic obětovaných kvůli stavbě. Ti, kteří už byli přemístěni, byli tedy nuceni investovat do nových domovů celoživotní úspory.

"Nařízení, že se musejí znovu stěhovat, je tragédií, která navíc může vést k protestům, jež vyprovokují další odvetná opatření státu," řekla Grainne Ryderová z kanadské organizace monitorující situaci kolem stavby. Dodala, že předchozí přesídlování učinila z mnoha venkovanů nezaměstnané.

Stavba gigantické vodní přehrady Tři soutěsky byla zahájena v roce 1993. Čína si od její výstavby slibuje zvýšení produkce elektrické energie a zabránění budoucím ničivým záplavám.

Tři soutěsky. Foto: Profimedia

Tři soutěsky

Výška hráze - 185 m

Délka hráze v koruně - 1 725 m

Délka včetně bočních hrází - 2 335 m

Rozdíl výšek hladin - 113 m

Objem zadržené vody - 40 miliard m3

Délka jezera - 660 km

Plocha jezera - 1000 km2

Počet turbín - 26 + 6

Výkon - 18 200 MW + 4 200 MW

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků