Hlavní obsah

Belgie otevřela v Antarktidě první ekologickou základnu

– BRUSEL
Právo, DPA, ČTK, nek

Belgie uvedla o víkendu do provozu v Antarktidě výzkumnou základnu, která neprodukuje žádné škodlivé emise a funguje na téměř bezodpadovém hospodářství. Jde zatím o nejekologičtější zařízení svého druhu na světě.

Článek

Podle belgického tisku bude Stanice princezny Alžběty, která má zkoumat změny klimatu a různorodost forem života v okolí Jižního pólu, napájená sluneční a větrnou energií.

Stanice, jejíž výstavba si vyžádala dva roky, využívá rovněž další technologie mimořádně šetrné k životnímu prostředí jako například mikroorganismy k rozkládání odpadů. Další úspory přináší promyšlené vodní hospodářství, kdy osazenstvo stanice opětně používá vodu ze sprch i z toalet až pětkrát, než ji definitivně vypustí.

Technologie, která může změnit svět

K úsporám energie přispívá ale třeba i důkladně promyšlený tvar oken stejně jako tvar budovy připomínající vesmírnou loď. Předpokládaná životnost objektu, jehož vybudování přišlo na 21 miliónů eur (610 mil. Kč), je 25 let, po která se stane příbytkem pro mezinárodní týmy klimatologů, glaciologů a mikrobiologů.

Stanice princezny Alžběty postavená ve východním sektoru Antarktidy je konkrétním argumentem proti skeptikům: pokud může pracovat v tak nehostinné oblasti, pak tím spíš je možné těžit z energie dodávané sluncem a větrem i jinde na planetě.

„Pokud můžeme takovou stanici vybudovat v Antarktidě, můžeme to udělat kdekoli jinde. Máme kapacity, technologie i znalosti, abychom změnili svět,“ řekl hlavní projektant stanice Alain Hubert.

Reklama

Výběr článků

Načítám