Hlavní obsah

Barmský parlament v pátek zvolil novým prezidentem dosavadního premiéra, pětašedesátiletého generála ve výslužbě Thein Seina. Barma obsadila úřad prezidenta poprvé po 22 letech; dosud tu vládla vojenská junta. Analytici ovšem podotýkají, že junta tímto způsobem jen pečetí své postavení u moci, napsala agentura AFP.

Barma má po 22 letech prezidenta

 

Podle scénáře zveřejněného před několika dny byl Thein Sein, který v armádě strávil 47 let života, povýšen na post hlavy státu výborem poslanců zvolených v listopadových volbách a vojenskými představiteli jmenovanými juntou. "Thein Sein byl zvolen většinou hlasů," oznámil poté vysoce postavený barmský činitel, jehož jméno zprávy neuvádějí.

Dva neúspěšní kandidáti z páteční volby - bývalý generál Tin Aun Myin U a Sai Mouk Kcham z etnické menšiny Šanů a činitel provládní Strany svazové soudržnosti a rozvoje (USDP) - se stali viceprezidenty. Thein Sein má v následujících týdnech sestavit vládu.

V pondělí v zemi poprvé zasedl dvoukomorový parlament, začala zde platit nová ústava a alespoň oficiálně skončilo téměř 50 let vojenské vlády.

Podle kritiků ale rozhodující moc v zemi i nadále zůstává v rukou několika generálů. Navíc i většina zákonodárců jsou spojenci vojenské junty, která má podle volebního systému v obou komorách automaticky zajištěnu čtvrtinu křesel.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků