Náměstek kazašského ministra zahraničí Rachat Alijev, který návštěvu inicioval, chce prý Boratovi ukázat, že v Kazachstánu to vypadá mnohem normálněji, než jak to svým příznivcům líčí.

"Ten výlet by pro něj mohl být plný objevů: ženy tady necestují jen v autobusech a mohou řídit auta, víno vyrábíme z hroznů a Židé smějí chodit do synagog," řekl Alijev v narážce na další legrační dezinformace, které fiktivní kazašský reportér vypouští do světa.

Alijev tak projevil v porovnání s jinými zástupci kazašské vlády velkou vstřícnost a smysl pro humor. Jeho kolegové totiž dříve Cohenovi kvůli šíření negativního obrazu Kazachstánu hrozili žalobou a zrušili jeho kazašské webové stránky.

Vyprovokoval je tím, že si při popisování své fiktivní vlasti nikdy nebral servítky. V Boratově Kazachstánu tak například letadla řídí jednoocí opilí piloti, gayové musí nosit modré klobouky a všude se to hemží potulnými prostitutkami, mezi něž patří i jeho sestra.

Borat Kazachstán "proslavil"

Díky Boratovi se ale Kazachstán proslavil, i když dost nechvalně. Ještě slavnější bude po premiéře jeho dychtivě očekávaného filmu, jehož podtitul zní "Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu".

Borat je v něm vyslán kazachstánskou vládou do daleké Ameriky, aby spolu s malým štábem získal co nejvíce informací, jež by dodaly politikům v jeho zemi nové ideje a inspiraci. Jeho misi ale zkomplikuje to, že se zamiluje do silikonové krásky Pamely Andersonové. V českých kinech se film o potrhlém Boratovi bude promítat od 23. listopadu.