Japonský kabinet už v pátek odsouhlasil zákaz dovozu veškerého severokorejského zboží do Japonska a vplutí severokorejských lodí do jeho přístavů. [celá zpráva] Severokorejci zároveň nemohou v příštích šesti měsících vstupovat na území Japonska.

Japonský premiér Šinzó Abe v neděli prohlásil, že jeho země uvažuje ještě o uvalení dodatečných sankcí. KLDR pohrozila tvrdou odvetou a Japonsko musí zvýšit činnost svých bezpečnostních a zpravodajských sil, prohlásil náměstek policejního ředitele Hiroto Jošimura na první schůzce zvláštní bezpečnostní skupiny. Ta byla vytvořena po oznámení 9. října údajné jaderné zkoušky KLDR a kterou vede.

Velmoci reagovaly na sankce nejednotně

V sobotu jednomyslně schválila zbrojní a finanční sankce proti severokorejskému režimu také Rada bezpečnosti OSN. [celá zpráva] Pchjongjang vzápětí dokument "zcela odmítl".

Reakce světových velmocí na rezoluci OSN jsou přitom různé. Zatímco USA, Francie a Británie sankce uvítaly, Čína už se nechala slyšet, že všechny dodržovat nebude a Írán ústy svého prezidenta sankce ostře odmítl.

Uvalení sankcí na KLDR přivítala i Austrálie, která již o víkendu oznámila, že uzavře své přístavy pro severokorejské lodě. Toto opatření jde přitom nad rámec sankcí OSN. Austrálie patří k nemnoha zemím, které s KLDR doposavad udržovaly diplomatické styky.