Zpráva o tom, že v pondělí zahynul v Ugandě český občan, médii proběhla už ve středu. Novinkám ho potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová [celá zpráva]

Informaci, že se jedná o Oldřicha Karáska, ve čtvrtek Novinkám potvrdil evangelický farář a bývalý poslanec Svatopluk Karásek.

"Bratr byl v horách, jel autem s domorodcem. Když se auto převrátilo, všichni ostatní se zranili, jen bratr zahynul," řekl Novinkám Svatopluk Karásek.

Karásek jel po dálnici spojující Kampalu s Masakou. Vůz Toyota Hiace se při nehodě převrátil. Oldřich Karásek cestoval společně s dalšími čtyřmi osobami, z nichž tři byli turisté, ale nikoli z Česka. Vozidlo, které řídil profesionální řidič, mířilo do ugandské metropole Kampaly, sdělila mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová

"Řidič, který řídil Toyotu Hiace, ztratil kontrolu nad vozidlem, když sjíždělo z hory. Několikrát se převrátilo," uvedla Celina Onyango z policejní stanice v Mpigi. Při nehodě se zranili dva jeho afričtí spolucestující.

Kolegové si Karáska cenili

"Velmi mě to zasáhlo, jeho fotek jsem si hrozně vážil," řekl fotoreportér Jan Šibík, podle něhož budou Karáskovy snímky české fotografii velice chybět. "Byly vždycky takovým pohlazením po duši," uvedl.

Karásek, který byl nositelem řady světových ocenění, patřil k významným postavám české reportážní a dokumentární fotografie i podle fotografa a pedagoga Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě Vladimíra Birguse: "Jako jednomu z mála českých fotoreportérů se mu podařilo prosadit i v zahraničních agenturách a časopisech. Bylo to nejen kvalitou jeho prací, ale i obrovským pracovním nasazením a schopností pracovat za každých okolností jako profesionál."