Organizátoři tvrdí, že se demonstrací zúčastnilo přes milion lidí, což by znamenalo, že byly protesty nejmasovější od roku 1997, kdy se Hongkong vrátil pod čínskou správu. Policie uvádí nižší číslo - 240 tisíc. I tak jde ale o velký počet.

Střety si vyžádaly stovky zraněných jsou na obou stranách, napsal server deníku Süddeutsche Zeitung. V noci na pondělí se strhly bitky před budovou místního parlamentu, kdy se ho protestující pokoušeli obsadit. Policie budovu podle očitých svědků uzavřela a nasadila proti demonstrantům obušky, slzný plyn a pepřový sprej. Zhruba hodinu po půlnoci byl protest potlačen.

Správkyně od zákona nechce ustoupit

I když v ulicích byly statisíce lidí, správkyně Hongkongu Carrie Lamová, po jejíž demisi volali demonstranti, nechce ustoupit od sporného návrhu zákona, který by umožnil osoby podezřelé ze spáchání trestného činu vydávat do pevninské Číny. Čínská vláda Lamovou podle agentury Reuters podpořila.

Lamová hájí zákon s tím, že pokud nebude přijat, může se Hongkong stát rejdištěm zločinců z pevninské Číny i Tchaj-wanu, kteří se tam schovají před spravedlností.

Protestů se účastnilo podle organizátorů přes milion lidí, policie tvrdí, že jich bylo 240 tisíc.

Protestů se účastnilo podle organizátorů přes milion lidí, policie tvrdí, že jich bylo 240 tisíc.

FOTO: Kin Cheung, ČTK/AP

Kritici tvrdí, že návrh zákona ohrožuje právní samostatnost Hongkongu a obávají se, že Čína by mohla předlohu zneužívat a lidé s vágním obviněním by byli vydáváni a čelili netransparentním a nespravedlivým procesům. Odpor vůči předloze se šíří napříč společností.

Pokojné protesty se zvrhly v krvavé bitky.

Pokojné protesty se zvrhly v krvavé bitky.

FOTO: Vincent Yu, ČTK/AP

Odpůrci předlohy upozorňují na to, že cizinci hledaní v Číně by mohli být v Hongkongu zatčeni a vydáni na pevninu.

Znepokojení vyvolal návrh zákona u zahraničních vlád. Některé z nich varovaly, že zákon by mohl neblaze ovlivnit reputaci Hongkongu jakožto důležitého finančního centra.

Policisté použili proti demonstrantům obušky, slzný plyn a pepřový sprej.

Policisté použili proti demonstrantům obušky, slzný plyn a pepřový sprej.

FOTO: Kin Cheung, ČTK/AP

Oficiální čínský list China Daily k nedělním protestům napsal, že se „cizí síly“ snaží oslabit Čínu tím, že vytváří chaos v Hongkongu.

Demonstrace v Hongkongu přerostly v bitky mezi protestujícími a policisty.

Demonstrace v Hongkongu přerostly v bitky mezi protestujícími a policisty.

FOTO: Vincent Yu, ČTK/AP

Deník sporný zákon označuje za velmi potřebný. „Kterýkoli spravedlivý člověk by novelizaci zákona považoval za oprávněnou, za rozumný zákon, který v Hongkongu posílí právní řád a zjedná spravedlnost,“ píše deník.

Proti protestujícím policisté použili obušky.

Proti protestujícím policisté použili obušky.

FOTO: Vincent Yu, ČTK/AP

„Některé obyvatelé Hongkongu ale ošálil opoziční tábor a jejich zahraniční spojenci, takže podporovali kampaň proti vydávání (osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny),“ napsal list China Daily.

Bývalá britská korunní kolonie byla podle smlouvy vrácena do Číny v roce 1997. Jako zvláštní administrativní oblast má vysoký stupeň autonomie a svobody, které v Číně neexistují.