Tragická bilance ale není stále u konce. Mnozí zranění jsou v kritickém stavu, upozorňuje DPA. Češi mezi oběťmi podle dosavadních informací české diplomacie nejsou.

K atentátům se zatím nikdo nepřihlásil, ale mluvčí vlády uvedl že je spáchala místní islamistická skupina. Policie dosud zatkla 24 podezřelých. Muži byli zadrženi na dvou místech v Kolombu a jeho okolí, všichni jsou údajně členy stejné radikální skupiny, napsala agentura AFP.

Krev obětí na stěnách kostela svatého Sebastiána v Negombu

Krev obětí na stěnách kostela svatého Sebastiána v Negombu

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

Premiér Ranil Vickremasinghe v televizi uvedl, že všichni zadržení pocházejí ze Srí Lanky. Chce ale požádat v zahraničí o pomoc, aby se zjistilo, zda útočníci nemají vazby na mezinárodní terorismus. „Nedovolíme, aby se terorismus na Srí Lance rozmohl. Přijali jsme veškerá opatření k k jeho vymýcení," řekl Vickremasinghe.

Kusy těl byly na stěnách kostela i na oltáři, popisují svědci krvavou neděli na Srí Lance

Podezření, že by se mohlo jednat o islamistické teroristické útoky, podporuje nález výbušniny v jednom z hotelů, napsal server týdeníku Spiegel s odkazem na vyjádření bezpečnostního experta. Tento typ výbušniny byl již dříve zajištěn u radikálních islamistů. V hotelu bylo použito 25 kilogramů této výbušniny. Také volba cílů ukazuje podle něj na na teror ze strany radikálních islamistů.

Češi, kteří jsou na Srí Lance s cestovkami, jsou v bezpečí

Ministerstvo zahraničí USA vydalo pro cesty amerických občanů na Srí Lanku varování. Podle ministerstva je pravděpodobné, že "teroristické skupiny" plánují nové útoky.

„Teroristé mohou zaútočit bez varování,“ sděluje v nedělní zprávě americké ministerstvo zahraničí. Podle ní jsou v ohrožení turistické lokality, dopravní uzly, nákupní střediska, hotely, modlitebny, letiště a další veřejné prostory.

Doporučení turistům vydala také Británie. Upozorňuje se v něm na zpřísněná bezpečnostní opatření a turistům se doporučuje, aby se řídili bezpečnostními pokyny.

První oběti útoků na Srí Lance se pohrřbívají.

První oběti útoků na Srí Lance se pohrřbívají.

FOTO: Gemunu Amarasinghe, ČTK/AP

Kromě toho policisté zneškodnili nedaleko letiště hlavního města Kolombo podomácku vyrobenou bombu. Výbušninu objevili v noci na silnici vedoucí k hlavnímu terminálu letiště.

Teroristé zaútočili na turistickou perlu ostrov Srí Lanku o Velikonoční neděli a odpálili zhruba ve stejnou dobu výbušniny ve třech kostelech a třech luxusních hotelech. Po poledni nastal sedmý výbuch na okraji Kolomba a později osmý útok sebevražedného atentátníka připravil o život tři policisty.