Severokorejská tisková agentura KCNA typ zbraně nespecifikovala, není tedy jasné, zda jde o balistickou raketu, nebo třeba o střelu s plochou dráhou letu. Uvedla pouze, že zbraň má „specifický způsob navádění letu” a „silnou hlavici”.

Označení taktická se však používá pro střely krátkého doletu do několika set kilometrů, takže na území Spojených států by pravděpodobně nedosáhla.

Odpáleno bylo zřejmě více střel. KCNA uvedla, že byl test „proveden na různé terče v různých módech odpalu“. Právě to vedlo jihokorejské experty k názoru, že střela krátkého doletu může být odpalována ze země, ze vzduchu i z moře a může likvidovat lodě, tanky či letadla.

Dokončení této zbraně je podle Kima „velmi významná událost pro zvyšování bojové síly” severokorejské armády.

KLDR otestovala ultramoderní zbraň

Kim dohlížel na test nové zbraně již v listopadu, což diplomaté vykládali jako snahu vyvinout tlak na Washington před dalšími vyjednáváními. I tehdy bylo uvedeno, že jde o taktickou supermoderní zbraň bez dalšího upřesnění.

Severokorejský lídr Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump na summitu.

Severokorejský lídr Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump.

FOTO: Kcna, Reuters

Američtí představitelé se podle Reuters nechtěli k testu vyjadřovat, ačkoli připustili, že o něm vědí.

Někteří experti hovoří o tom, že KLDR dává Washingtonu najevo, že si bez ohledu na sankce jde svou cestou. Krok je podle nich součástí dlouhodobé snahy KLDR vybavit armádu technicky vyspělými zbraněmi.

Čtěte také:
Nežádali jsme zrušení všech sankcí, tvrdí KLDR. Americký diplomat to potvrdil
KLDR opět provokuje, už před krachem summitu začala s obnovou kosmodromu
Kim je otevřený třetímu summitu s Trumpem

Trump se Kima snaží přesvědčit o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova, ale jejich únorový summit ztroskotalo. Severní Korea nabídla jen částečnou denuklearizaci a Spojené státy nechtěly zrušit sankce.

Jednání, která se týkají výhradně jaderných zbraní a mezikontinentálních raket, poté zamrzla. KLDR už před tím začala s obnovou některých zařízení na kosmodromu Sohe, které loni odstranila.

Kim však o víkendu oznámil, že je ochoten se Trumpem ještě jednou sejít.