Ve městě Tuguegarao se 150 000 obyvateli byly podle televize BBC poničeny prakticky všechny budovy. V pátek vichr, který tajfun provází, dosahoval 200 kilometrů v hodině a v nárazech až 330 kilometrů v hodině.

Živel už má dvě oběti. Dvě ženy zemřely při sesuvu půdy.

Přerušeny byly dodávky elektřiny i telefonické spojení. Mimo provoz je také letiště v Tuguegarau, které je klíčové pro dopravování humanitární pomoci postiženým.

Následky řádění tajfunu ve městě Tuguegarao

Následky řádění tajfunu ve městě Tuguegarao

FOTO: Aaron Favila, ČTK/AP

Havajské středisko včasného varování před tajfuny proto označovalo Mangkhut za supertajfun. Po dopadu na pevninu ale živel zeslábl a nyní se podle střediska rovná čtvrté kategorii hurikánů v Atlantiku. Nadále tedy může být hodně destruktivní.

"Může zvedat auta, člověk nedokáže stát, dokonce ani se plazit proti takovému větru," prohlásil meteorolog Rene Paciente.

Řádění tajfunu na Filipínách

Řádění tajfunu na Filipínách

FOTO: Aaron Favila, ČTK/AP

Pás s deštěm, který tajfun Mangkhut provází, je široký 900 kilometrů a lijáky by mohly na Filipínách způsobit sesuvy půdy a povodně. Filipínské úřady vydaly varování pro téměř všechny provincie na ostrově Luzon, včetně metropole Manily, což s sebou nese omezení v námořní a letecké dopravě.