Skupina, která se tři dny po sobě dostávala do jeskyně a chlapce vyprostila, měla celkem 18 členů. Úřady byly velmi skoupé na informace o jejím složení, částečně i proto, že si samotní záchranáři nepřáli zvláštní publicitu.

Od počátku byl členem týmu australský lékař a zároveň potápěč Richard Harris, který pracuje jako anesteziolog ve městě Adelaide. Jeho přítomnost si vyžádali britští potápěči, uvedl server BBC. Právě on byl tím, kdo dal pokyn k celé misi, když chlapce prohlédl a zjistil, že jejich stav je natolik uspokojivý, aby zvládli náročnou cestu zpět.

Podle zpráv z médií se doktor Harris podílel na průzkumu jeskynních komplexů v Austrálii, Číně, na Vánočních ostrovech a Novém Zélandu. Specializuje se na záchrannou medicínu.

Po náročné akci na severu Thajska ho ale postihla ztráta. V den, kdy z komplexu bylo vyproštěno poslední dítě s trenérem, mu zemřel otec.

Dalšími členy týmu byli Britové John Volanthen a Richard Stanton. Hlas Johna Volanthena byl první, který chlapci uslyšeli po devíti dnech svého nedobrovolného uvěznění v jeskynním komplexu.

Volanthen, profesí IT konzultant, a bývalý hasič Stanton jsou členy jeskynního záchranného týmu South and Mid Wales. V minulosti se účastnili několika záchranných operací v jeskyních včetně Norska, Francie a Mexika. Na sever Thajska dorazili poté, co je oslovily spolu s dalším britským expertem Robertem Harperem thajské úřady.

Mezi posledními, kteří po záchranné misi opustili jeskynní komplex, byla trojice vojenských potápěčů ze zvláštních jednotek a lékař, kteří o chlapce v podzemí od jejich nalezení pečovali.

Speciální operace si vyžádala život Samana Gunana, 38letého důstojníka thajského námořnictva. Pod vodou ztratil vědomí a už se ho nepodařilo oživit. Na záchranné misi se podílel jako dobrovolník. „Rád pomáhal druhým, proto se k operaci přidal jako dobrovolník,“ řekla BBC jeho manželka.

Saman Gunan

Saman Gunan

FOTO: Profimedia.cz

Členem týmu byl také Belgičan Ben Reymenants, který provozuje obchod v Phuketu, a Dán Claus Rasmussen. Ten žije v Thajsku několik let. V současné době je instruktorem v potápěčské škole Blue Label Diving a spolupracuje s firmou Bena Reymenantse. Má zkušenosti s potápěním po celé Asii.

Zveřejnil(a) Claus Rasmussen dne Úterý 10. červenec 2018

Na záchranné misi se podílel také Fin Mikko Paasi, zakladatel potápěčského centra na malém thajském ostrově Koh Tao. Specializuje se na technické potápění, tedy potápění v jeskyních a k vrakům. Původně měl s manželkou slavit osmé výročí svatby, nakonec ale odletěl na sever Thajska a stal se členem mezinárodního záchranného týmu.

Spolu s Passim vyprošťoval chlapce také Ivan Karadžič, jeho společník z potápěčského centra. Právě on BBC popisoval svůj strach, když se blížil k dětem, v jakém stavu je najde a zda budou všichni živí.

Členem týmu byl i Kanaďan Erik Brown, potápěč z Vancouveru. Je spoluzakladatelem potápěčské školy Team Blue Immersion v Egyptě. Během devíti dnů strávil podle svých slov 63 hodin pod vodou.