V západokeňském městě Kisumu během prezidentských voleb zahynul při střetech s policií asi 18letý přívrženec opozice a další tři lidé byli podle lékařů zraněni. Všichni byli postřeleni.

V Kisumu se část volebních místností ani neotevřela.

Nepokoje byly i v nairobské čtvrti Kibera, kde policie použila slzný plyn na demonstrující dav, který házel kamení. Klid je jen v oblastech věrných prezidentovi Uhuru Kenyattovi, protestují jeho odpůrci.

Proti keňské opozici použila policie v nairobském slumu Kibera slzný plyn.

Proti keňské opozici použila policie v nairobském slumu Kibera slzný plyn.

FOTO: Goran Tomasevic, Reuters

Sporné volby

Ve volbách z 8. srpna vyhrál podle zveřejněných výsledků Uhuru Kenyatta, ale výsledky napadl představitel opozice Raila Odinga, spekulovalo se o hackerském útoku. To se ovšem nepotvrdilo. [celá zpráva]

Nejvyšší soud přesto 1. září nařídil opakování voleb, protože byly netransparentní a data byla zmanipulována.

Demonstrace příznivců opozice v Nairobi

Demonstrace příznivců opozice v Nairobi

FOTO: Goran Tomasevic, Reuters

Z voleb ale 10. října odstoupil Raila Odinga, protože nedošlo k jím požadovaným změnám ve volební komisi.

Pak utekla do New Yorku vysoce postavená členka Nezávislé volební a pohraniční komise Roselyn Akombeová. Ve svém rozhovoru pro BBC 18. října uvedla, že se obává o svůj život, protože jí vyhrožovali, a dodala, že komise nemůže zaručit regulérní průběh voleb.

Keňský policista zasahuje při volbách v nairobském slumu.

Keňský policista zasahuje při volbách v nairobském slumu.

FOTO: Thomas Mukoya, Reuters

Neznámí útočníci 24. října v Nairobi postřelili na frekventované ulici bodyguarda a řidiče ústavní soudkyně Philomeny Mwiluové.

V atmosféře strachu se nesešel ve středu 25. října ústavní soud, který měl rozhodnout, zda se volby odloží. Na zasedání soudu se dostavili jen dva ze sedmi soudců. Ústavní soud měl projednávat žádosti tří keňských ochránců lidských práv, podle nichž země není na hlasování připravena.

Vrchní soud navíc ve středu rozhodl, že jmenování volebních úředníků na úrovni volebních okrsků bylo nelegální.

Výzva opozice k bojkotu voleb

„V žádném případě se nepodílejte na této volební frašce a přesvědčte své přátele a sousedy, aby se jí neúčastnili. Modlete se stranou volebních místností nebo zůstaňte doma,” vyzval ve středu své příznivce Odinga a pohrozil, „ode dneška se koalice NASA (hlavní opoziční strana – pozn. red.) změní v hnutí odporu.“

Protest proti volbám v Mombase

Protest proti volbám v Mombase

FOTO: Joseph Okanga, Reuters

Spory se často vykládají jako střet mezi levicovým Odingou a pravicovým Kenyattou, hlavní problém je však v tom, že Odinga je z kmene Luů ze západní části země a Kenyatta je z nejpočetnějšího a nejbohatšího kmene Kikujů. [celá zpráva]

Luové kontra Kikujové
Uhuru Kenyatta pochází z nejpočetnějšího a nejbohatšího kmene Kikujů, jehož příslušníci žijí převážně v centrální části země.
Raila Odinga patří k Luům, kteří pocházejí hlavně ze západní části země v oblasti Viktoriina jezera u hranic s Ugandou.
Asi 36 miliónů obyvatel Keni je rozděleno přibližně do 40 kmenů či etnických skupin, jejichž příslušníci sdílejí podobné kulturní tradice, ale i zhruba stejné ekonomické postavení a stejný jazyk. K nejpočetnějším etnickým skupinám patří Kikujové (22 procent), Luhjové (14 procent), Luové (13 procent), Kalendžinové (12 procent) a Kambové (11 procent).