Hlavní obsah

Mor na Madagaskaru dál zabíjí, nakažených je přes tisícovku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Antananarivo

Epidemie plicního a dýmějového moru od srpna zabila na Madagaskaru již 124 lidí. Nakažených je už 1133 a 219 lidí zůstává v péči lékařů. O aktualizované bilanci místního ministerstva zdravotnictví v úterý informovala agentura AFP. Na úřadech přesto zavládl opatrný optimismus, neboť šíření nákazy se poprvé od vypuknutí epidemie zpomalilo.

Foto: Profimedia.cz

Terénní pracovníci dezinfikují trh Antananarivu.

Článek

Ze 124 obětí údajně 63 zemřelo během hospitalizace, zbylých 61 ve svých komunitách. Ministerstvo ale také hovořilo o "zlepšení" situace, protože nové případy nákazy se neobjevují tak rychle.

„Snížil se počet lidí přicházejících do nemocnic a přibývá těch, kteří se uzdravili a opouštějí nemocnice," řekl Manitra Rakotoarivony z ministerstva zdravotnictví.

„Deset okresů (ze 30 zasažených morem) již oznámilo konec epidemie, což znamená, že tam v posledních 15 dnech nezaznamenali žádný nový případ," dodal.

Tentokrát je to jiné

Lokální epidemie moru jsou na Madagaskaru běžné, tentokrát je to ale jiné, varovali podle CNN experti. [celá zpráva]

Letos se první případy nákazy moru objevily dříve, než je tomu obvyklé [celá zpráva], a to i na místech, včetně desítky měst, kde je nikdy předtím nezaznamenali. Objevily se navíc i případy extrémně nebezpečného a nakažlivého plicního moru. Ten – pokud není rychle rozpoznán a léčen – zabíjí až ve 100 procentech případů.

Dýmějový mor přenášejí na člověka paraziti (například blechy), kteří se infikovali od hlodavců. Projevuje se zbytněním lymfatických uzlin. Plicní mor má zpočátku průběh jako těžký zápal plic. Pro úspěšnou léčbu je nezbytná rychlá diagnóza a okamžité nasazení antibiotik.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám