Mluvčí Světové zdravotnické organizace Christian Lindmeier řekl televizi Sky News, že se nyní odborníci snaží vystopovat všechny, s kým přišli nakažení do kontaktu. Právě rychlá izolace infikovaných je v případě epidemie eboly klíčová.   

Ministerstvo zdravotnictví Konga v souvislosti se zprávou oznámilo, že byl v nemocnici v provincii Bas-Uele v uplynulém měsíci přijat pacient, u něhož testy rovněž potvrdily nákazu smrtícím virem. Štěstím v neštěstí je fakt, že se nemoc objevila v odlehlé lesní oblasti, která je řídce obydlena a riziko, že se nákaza rozšíří, je poměrně malé.

Kongo spolu s řadou dalších afrických zemí v roce 2014 prodělalo nejzávažnější epidemii eboly v historii. Od prosince roku 2013, kdy se v Guineji objevily první případy, zákeřný vir připravil o život více než 11 tisíc lidí a vyvolal obavy z pandemie. Za oficiálně skončenou Spojené národy epidemii označily až loni v lednu.

Šíření jedné z nejobávanějších nemocí na světě tehdy napomohla nepřipravenost zdravotnictví na epidemii takových rozměrů a fakt, že lékaři v mnoha případech neidentifikovali, o jakou infekci se jedná. V nemocnicích se tak nakazili další pacienti i zdravotnický personál.   

Krvácivá horečka ebola se šíří dotekem s krví a tělesnými tekutinami nakaženého. První příznaky se podobají chřipce, rychle se ale zhoršují. Později se přidává zvracení a krvácení, dále vnější i vnitřní krvácení. Nakonec dochází k rozkladu tkání.

Smrtnost se liší podle typu viru v rozmezí cca 30 až zhruba 80 procent. Smrt nebo postupné uzdravení nastává během zhruba deseti dní.