Provinční ministr vnitra Sarfraz Bugtí uvedl, že útok, kteří provedli zřejmě tři teroristé, byl dobře koordinovaný. Okolo půlnoci místního času se z několika různých směrů ozvala střelba. Poté útočníci vnikli do budovy, v níž v tu dobu bylo podle Bugtího asi 700 lidí.

Některé z nich si atentátníci vzali jako rukojmí. „Viděl jsem tři muže v maskáčích, kteří měli zakryté obličeje a byli vyzbrojeni automatickými zbraněmi,” řekl jeden z kadetů pákistánské televizi. „Začali pálit a vešli do společné ložnice, ale mě se podařilo utéci přes zeď,” dodal.

Pákistánští vojáci obkličují výcvikové cetrum policie, které napadli atentátníci.

Pákistánští vojáci obkličují výcvikové centrum policie, které napadli atentátníci.

FOTO: Naseer Ahmed, Reuters

Při zásahu armády a pohraničníků, který trval pět hodin, se odpálili dva z útočníků, třetí byl zastřelen, uvedla BBC. 

Vysoce postavený představitel armády řekl Reuters, že odposlechnuté telefonní hovory útočníků naznačují, že patřili ke skupině Laškare Džhangvi, která byla ve spojení s operativci v Afghánistánu. Tato organizace, která je napojená na teroristickou síť Al-Káida, má na svědomí smrt tisíců lidí. K útoku se však dopoledne přihlásil IS, jehož tvrzení nebylo možné ověřit.

Pondělní útok byl nejkrvavějším v Pákistánu od srpna, kdy sebevražedný atentátník zabil v Kvétě 88 účastníků pohřbu zastřeleného prominentního právníka Bilála Anvara Kásího. [celá zpráva]

Jeden ze zraněných pákistánských kadetů

Jeden ze zraněných pákistánských kadetů

FOTO: Arshad Butt, ČTK/AP

Vjezd do výcvikového střediska policie v Kvétě

Vjezd do výcvikového střediska policie v Kvétě

FOTO: Naseer Ahmed, Reuters

Kvéta je správním střediskem provincie Balúčistán, bohaté na ropu, zemní plyn a nerosty. Oblast je od roku 2004 dějištěm konfliktu mezi separatisty a pákistánskou armádou. Bojovníci za nezávislost obviňují vládu, že sice v provincii těží přírodní zdroje, ale ze získaných prostředků nic nedává na zlepšení situace chudého obyvatelstva. Balúčistán je také častým místem střetů mezi šíity a sunnity.