Sedmapadesátiletý Matobato byl členem proslulé domobrany zvané Popravčí četa z Davaa. Při slyšení v Senátu prohlásil, že zabíjeli nejen obchodníky s drogami a další kriminální živly, ale i Duterteho politické protivníky včetně čtyř členů ochranky opozičního politika Prospera Nogralese. Oběti stříleli nebo škrtili a často je házeli do moře.

Matobato vysvětlil, že se rozhodl vypovídat a využít soudní ochranu poté, co se Duterte na jaře stal prezidentem. Dodal, že Duterte nařídil pumový útok na mešitu v odvetě za útok v katedrále v Davau v roce 1993.

Prezidentův mluvčí obvinění popřel. Podobně se vyjádřil Nogralesův syn Karlo. „Nevím, o čem ten chlapík mluví. Mohu se jen domnívat, že ho někdo řídí kvůli vlastním sobeckým zájmům,“ napsal na Facebooku.

Populista Duterte i z pozice prezidenta aktivně podporuje mimosoudní vraždy drogových dealerů, ale i uživatelů drog. Podle BBC takto bylo za několik měsíců od jeho zvolení zavražděno více než 3000 lidí. Duterte mezinárodní kritiku odmítá. Generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna označil za blázna, prezidenta USA Baracka Obamu zase za zk....syna. [celá zpráva]