Sedmnáctiletý mladík chtěl odpálit bombu uvnitř kostela v Medanu. Podomácku vyrobená puma, kterou sestrojil podle návodu na internetu, ale nevybuchla. Mladík přesto v útoku pokračoval, tasil nůž a stihl kněze bodnout, než ho přemohli farníci a přivolali policii. V batohu měl na papíře psané vyznání k předákovi Islámského státu abú Bakrovi Bagdádímu. [celá zpráva]

Video

Expirované video

Sebevrah v Indonésii se chtěl odpálit během mše v kostele

Policejní šéf Tito Karnavian ve středu potvrdil, že mladík, který je ve vazbě, útočil sám. Zradikalizoval se prostřednictvím internetu, kde se také dozvěděl o vraždě 85letého kněze Jacquese Hamela v Normandii, jemuž před oltářem podřízli hrdlo dva mladí islamističtí extremisté. Indonéský teenager se podle šéfa policie snažil tento útok napodobit.

Byl ve spojení s jedním indonéským radikálem v syrské Rakce, ale nebyl napojen na žádnou domácí extremistickou buňku.

Hrozba sílí

Muslimové a křesťané podle Karnaviana žijí v Indonésii v harmonii. Přesto je podle něj fenomén tzv. osamělých vlků mezi mladými Indonésany na vzestupu, jak ukazuje nejnovější případ.

Indonésie je nejlidnatější muslimská země na světě a tamní úřady evidují několik set sympatizantů Islámského státu. Letos v lednu země zažila vůbec první útok jeho příznivců. V hlavním městě Jakartě při něm zemřeli čtyři lidé. Vláda se v souvislosti se sílící hrozbou chystá zakročit proti radikálním kazatelům na internetu a zákonem omezit jejich činnost.