„Je to nepochybně největší množství pervitinu, které bylo na Novém Zélandu kdy zabaveno,“ uvedla policie.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Množství zabaveného pervitinu přesahuje objem zadržený za celý loňský rok na Novém Zélandu, což bylo 334 kilogramu.

Policisté zabavili většinu drogy v pondělí u pláže Ninety Mile Beach. Zadrželi tři muže, kteří 448 kilogramů metamfetaminu odváželi v karavanu. Zbytek drogy pak byl objeven zakopaný na pláži. Dva ze zadržených podle médií pocházejí z Aucklandu.

Balíčky se zabaveným pervitinem

Balíčky se zabaveným pervitinem

FOTO: New Zealand Police/Handout, Reuters

Policii na stopu přivedli lidé, které překupníci oslovili s nabídkou vysoké finanční odměny za to, že jim pomohou spustit na vodu čluny. Podle místních obyvatel se trojice chovala podezřele a v místě se pohybovala dva týdny.

Jejich zadržení následuje měsíc po zatčení dvou Čechů, kteří na aucklandském letišti pašovali rekordních 20 kilogramů drogy. Hrozí jim za to doživotí. [celá zpráva]

Metamfetamin (pervitin)
Je syntetická droga, vyrábí se ve formě krystalické látky bílé až nažloutlé barvy.
Užívá se nejčastěji nitrožilně a šňupáním.
Po aplikaci se u uživatele zvyšuje bdělost, činorodost, neklid, nechutenství, snižuje se potřeba spánku.
Po odeznění účinků drogy nastupuje pocit hladu, vyčerpání a deprese.
Rizikem užívání je vznik výrazné psychické závislosti, zvýšená bezdůvodná agresivita uživatelů, pocity pronásledování, halucinace, poruchy paměti a především riziko infekce HIV-AIDS a žloutenky spojené s nitrožilní aplikací drogy použitými jehlami.
Česko má s pervitinem (metamfetaminem) dlouhodobé problémy. Zatímco v Evropě byl vždy rozšířenější amfetamin, v Česku to byl z historických důvodů pervitin, který se zde nelegálně vyrábí od 70. let.
V poslední době se zejména kvůli nízké ceně pervitin rozšiřuje z Česka do Německa a Rakouska. Nově se podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) pervitin objevuje i v Řecku či na Kypru a také v Lotyšsku a Norsku.