„Islámskému státu se po útoku vedenému východně od Homsu poblíž vojenského letiště Tajfur podařilo odříznout zásobovací cestu,“ stojí v prohlášení SOHR, která situaci monitoruje z Londýna.

„Jedná se o největší ofenzívu Islámského státu od 27. března letošního roku, kdy syrská armáda za pomoci Rusů Palmýru osvobodila,“ cituje server Middle East Eye šéfa SOHR Rámího Abdela Rahmána.

Boje mezi Islámským státem a syrskou armádou podle něj stále pokračují.

Homs i Palmýra, která je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, sice zůstávají v rukou jednotek věrných syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, teroristé z Islámského státu ale údajně Palmýru obkličují.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ruský orchestr zahrál v osvobozené Palmýře. Záběry z 5. května

Zdroj: Reuters

„Daeš (IS) obklíčil Palmýru ze všech stran kromě jihozápadu. Nejbližší bojovníci (IS) jsou od ní jen 10 kilometrů,“ tvrdí Rahmán.

Britský server Jane’s, který se věnuje vojenskému zpravodajství, ale ve středu přišel s informací, že si Rusové v Palmýře vybudovali předsunutou základnu, poslali na ni vojáky a rozestavěli tam mobilní raketové systému Pancir-S1.

Na videu, které zveřejnila agentura AFP, je navíc vidět, že Rusové mají na základně také nejméně tři obrněné transportéry BTR-82A a tři obrněnce BTR-80.

Moskva oficiálně informovala jen o tom, že do oblasti posílá týmy, které mají pomoci s likvidací min a improvizovaných výbušných zařízení.