O nové bilanci ve středu informoval mluvčí ministerstva vnitra Sádik Sádikkí. „Se smutkem oznamuji, že při včerejším útoku v Kábulu bylo zabito 64 lidí a zraněno 347 dalších. Většinu z nich tvořili civilisté,“ uvedl.

Původně se uvádělo 28 mrtvých a 329 zraněných. [celá zpráva]

Horší následky měl v prosinci 2011 atentát zaměřený na šíity v Kábulu. Tehdy zahynulo 71 lidí.

Afghánec zraněný při výbuchu.

Afghánec zraněný při výbuchu

FOTO: Rahmat Gul, ČTK/AP

Terčem úterního útoku byla tajná služba. Před jejím sídlem se odpálil sebevražedný atentátník v nákladním automobilu. Následovala přestřelka s dalším nejméně jedním útočníkem, který se pokusil proniknout do sídla tajné služby. Bezpečnostní síly ho zastřelily.

K činu se přihlásil Tálibán, který oznámil před týdnem začátek jarní ofenzívy. V rámci operace Umari, nazvané na paměť zakladatel Tálibánu mulla Umara, jehož smrt byla oznámena loni, se už pokusil ovládnout Kunduz. Vládní síly odvrátily útok z několika stran v poslední chvíli, kdy už někteří bojovníci pronikli do samotného města. [celá zpráva]

Afghánské bezpečnostní síly nakládají zraněného do sanitky.

Afghánské bezpečnostní síly nakládají zraněného do sanitky.

FOTO: Omar Sobhani, Reuters

Panují stále větší obavy, zda se afghánské vládě podaří čelit tlaku Tálibánu po odchodu mezinárodních sil ISAF. Spojené státy sice stahování svých vojáků zbrzdily, ale podle plánu by měl v příštím roce poklesnout počet amerických vojáků ze současných 9800 na 5500.

Ještě před útokem varovala OSN ve své zprávě, že právě boje v městech způsobily v prvních třech měsících letošního roku značný nárůst civilních obětí ve válečných konfliktech.

Afghánské bezpečností síly na místě útoku

Afghánské bezpečnostní síly na místě útoku

FOTO: Mohammad Ismail, Reuters