„Nepřítel se pokusil dostat blíže k centru města, ale naše skvělé bezpečnostní síly s nimi bojovaly a odrazily jejich útok,” řekl šéf policie v provincii Mohammad Kasim Džangalbagh.

Boje kolem Kunduzu, který nakrátko ovládl jako vůbec první velké město Tálibán už vloni, začaly v pátek ráno jen několik dní poté, co oznámil začátek každoroční jarní ofenzivy.

Tálibán zaútočil v šesti okresech přiléhajících k městu. Boje pokračovaly celý den až do večera a nebylo jasné, jak dopadnou. „Tato noc bude pro Kunduz složitá. Je tu možnost, že město opět padne,” řekl Amruddin Wali z provinční rady podle listu The New York Times.

Pomáhalo NATO

Tálibové pronikli až do města. Letectvo útočilo na čtvrtě, kde měli loni oporu. Tvrdé boje probíhaly také o silnici z Kunduzu do provincie Tachtár, kterou drželi vzbouřenci. V pátek večer vydal Tálibán prohlášení, že v rámci operace Omari dobyl padesát pozic u Kunduzu.

Afghánští bezpečnostní představitelé uvedli, že jim pomáhali příslušníci amerických speciálních sil, kteří plánovali operace. Podle sdělení NATO nynější operaci afghánské policie podporovaly alianční monitorovací letouny, přímo do pozemních bojů NATO ale nezasáhlo.

Kunduzská provinční správa oznámila, že se bojovalo i v okresech Chanábád a Čardara, kde bylo zabito 28 bojovníků Tálibánu a 38 jich bylo zraněno.

Centrum Kunduzu v sobotu navštívil guvernér stejnojmenné provincie Asadolláh Umarchel, aby uklidnil obavy místních obyvatel z nových útoků. Ti jsou hlavně pobouřeni, že se nepodnikly včas obranná opatření a útočníci se dostali do města.