V rámci nových sankcí, které jsou podle agentury AP nejpřísnější za posledních 20 let, bude muset být prověřen veškerý náklad, který bude mířit do Severní Koreje, případně ji bude opouštět. Zakázán byl i veškerý prodej lehkých zbraní do Pchjongjangu.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

OSN navíc přidala na černou listinu obchodní zástupce Pchjongjangu v Sýrii, Íránu a Vietnamu. Na novém sankčním seznamu je celkem šestnáct lidí a dvanáct severokorejských subjektů, poznamenala agentura Reuters.

Kompromis USA a Číny

Po prosazení nových sankcí kvůli jadernému testu volaly Spojené státy, Japonsko a západní země. Čína, považovaná za jednoho z největších spojenců Severní Koreje, se však zdráhala přijmout taková opatření, jež by ohrozila stabilitu tamního režimu. Nakonec se však Peking a Washington shodly na kompromisu. [celá zpráva]

KLDR je kvůli zkouškám jaderných zbraní a testům mezikontinentálních balistických raket vystavena sankcím už řadu let. V platnosti je například embargo na dodávky zbraní, zakázán je dovoz a vývoz jaderné a raketové technologie. Do Severní Koreje se nesmí vyvážet ani luxusní zboží.