Loď se utrhla ve vichru, který dosahoval rychlosti až 310 kilometrů za hodinu. Je ale ve stabilní poloze a je chráněna před přílivem.

KOMENTÁŘE DNE:
Koho naláká zdanění příjmů podle ČSSD? - Ekonomicko-politický tah sociální demokracie analyzuje Thomas Kulidakis. Čtěte zde >> 
 Kde brexit znamená demokracii - O rozdělené Británii píše Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Nikomu z 67 členů posádky a expediční skupiny se nic nestalo. Nepříznivé počasí v místě přetrvává, takže se zatím neví, jestli bude ledoborec schopen pokračovat v plavbě. Posádka zatím ví o jedné menší trhlině v trupu.

Ledoborec měl ještě dopravit zásoby na základnu Davis a pak se měl vrátit do přístavu Hobart v Tasmánii.

„Máme široké spektrum scénářů,“ řekl novinářům šéf australského výzkumu na Antarktidě Nick Gales a dodal, že není vyloučena ani přeprava posádky jinou lodí nebo letadlem.

Aurora Australis je ledoborec přizpůsobený pro vědecké účely. Geologové a oceánografové na jeho palubě v oblasti zkoumali Kergulenskou desku, podmořský útvar dlouhý více než 2000 kilometrů.

Lodě se v nehostinných podmínkách Antarktidy ocitají čas od času v nesnázích. Samotný ledoborec Aurora Australis zachraňoval před dvěma lety ruské výzkumné plavidlo Akademik Šokalskij s 52 lidmi na palubě, který uvázlo mezi ledovými krami.