„Chtěla jsem to dítě porodit, abych měla někoho, kdo by mi nahradil jeho otce, s nímž už se spojit nemůžu,” řekla Zara. Byla mezi několika stovkami dívek, které unesli radikálové z Boko Haram na severovýchodě Nigérie během sedm let trvajícího povstání. Rozhodnutí o osudu dítěte ale nebylo v jejích rukou.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zařin otec se utopil v roce 2010 během povodní, a tak zasáhli její strýcové. Někteří z nich byli neoblomní, potomka islamisty z Boko Haram ve své rodině nechtěli, a trvali proto na potratu. Jiní ale nechtěli dítě trestat za zločiny jeho otce.

Nakonec při hlasování příbuzných o osudu dítěte získali většinu ti, podle nichž si Zara směla dítě ponechat. Syna, kterému je nyní kolem sedmi měsíců, pojmenovala Usmán.

„Celá rodina dítě přivítala,” řekla Zara v telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters. „Strýček mu zrovna koupil plechovku instantní kaše,” uvedla.

Unesena ve čtrnácti letech

Když islamisté v únoru 2014 Zaru unesli z rodné vesnice Izge na severovýchodě Nigérie, bylo jí teprve čtrnáct. Muže povraždili, domy vypálili. Ženy, dívky a malé chlapce dali do nákladních aut.

Zařina matka z přeplněného náklaďáku při cestě vypadla. Snažila se ho dohnat, neboť odvážel její jedinou dceru a čtyřletého syna. Vůz směřující do 22 kilometrů vzdálené Bity ale nedostihla.

Poté, co jsem se stala ženou velitele, jsem měla svobodu. Spala jsem, kdy jsem chtěla, a kdy jsem chtěla, jsem i vstávala.Zara

Okolí města Bita, které je nedaleko pralesu Sambisa, bylo tehdy pod kontrolou Boko Haram.

„Jakmile jsme dorazili, řekli nám, že jsme teď jejich otroci,” vzpomíná Zara. Své dny trávila domácími pracemi a studováním zásad svého nového náboženství – islámu. Po dvou měsících ji ale radikálové provdali za Aliho, jednoho z velitelů Boko Haram. Zara se pak přestěhovala do jeho domu.

„Poté, co jsem se stala ženou velitele, jsem měla svobodu. Spala jsem, kdy jsem chtěla, a kdy jsem chtěla, jsem i vstávala,” říká Zara.

„Koupil mi jídlo a oblečení, dal mi všechno, co žena potřebuje od muže,” doplnila s tím, že jí dal i mobilní telefon se svým číslem a na břicho jí nechal vytetovat své jméno.