„Většina z nich jsou cizinci, kolem 70 procent. Řada z nich jsou Tunisané, následují Egypťané, Súdánci a pár Alžířanů. Přidejme k nim Iráčany a Syřany. Většina Iráčanů přichází z rozpuštěné armády Saddáma Husajna,” řekl Šukrí.

Dodal, že v Libyi také hledají bezpečí vysocí velitelé IS, kteří jsou pod tlakem náletů mezinárodní koalice na IrákSýrii. „Někteří z členů, zejména ti, kteří mají dlouhodobý význam pro IS, tady hledají útočiště. Berou Libyi jako bezpečný přístav,“ dodal představitel tajné služby.

Syrtu ovládá Islámský stát od loňského roku a je jeho hlavní základnou v Libyi.

Chystá se ofenzíva

Úřady tvrdí, že se milice v Misurátě připravují na ofenzívu proti Islámskému státu. Ve městě Abugrajn, ležícím asi 120 km jižně od Misuráty, ovšem nic nenasvědčuje brzké konfrontaci. Město je poslední, které drží milice, za ním je už oblast pod kontrolou IS.

Rozložení sil v Libyi na počátku letošního roku.

Rozložení sil v Libyi na počátku letošního roku

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Velitelé v Abugrajnu uvádějí, že mají asi 1400 mužů, což je polovina až třetina síly IS. Velitel praporu 166 Muhammad Bajúdí říká, že bez mezinárodní pomoci nebudou schopni IS porazit: „Jistě bychom uvítali pomoc NATO. Ale samotné nálety nemohou porazit IS. Co armáda skutečně potřebuje, je logistická podpora.“

Sami ale nechtějí zapojení pozemních sil Západu: „Nejsou tu třeba zahraniční síly. Budeme bojovat my, Libyjci.”