"Jsem spokojen se zjištěními, že tyto peníze neměly formu korupce nebo úplatkářství," prohlásil prokurátor na náhle svolané tiskové konferenci. Uvedl, že premiér neudal důvod, proč mu Saúdové tyto peníze převedli, a vyšetřovatelé se o to ani nehodlají zajímat. "Je to mezi ním a saúdskou rodinou," řekl prokurátor podle agentury Reuters. Dodal, že Najib Saúdům 620 miliónů dolarů z této sumy vrátil "jako nevyužité".

Loni v červenci malajsijské úřady začaly vyšetřovat státní fond 1MDB kvůli podezření médií, že z něj byly převedeny stovky miliónů dolarů na premiérova osobní konta. Pro Najiba to znamenalo největší krizi v jeho politické kariéře. Tvrdil však, že od fondu 1MDB nikdy pro svou osobní potřebu žádné peníze nepřijal.

Miliardy darem

Už v srpnu malajsijská protikorupční komise oznámila, že suma zjištěná na bankovních účtech premiéra pocházela z darů, nikoli ze zadluženého státního investičního fondu, který Razak před lety založil. Totožnost dárců tehdejší prohlášení nesdělilo a premiérovi oponenti pak vyzvali komisi, aby dárce zveřejnila.

O měsíc dříve přitom tehdejší generální prokurátor Abdul Gani Patail tvrdil, že má od vyšetřovatelů dokumenty spojující premiéra s fondem. Vláda však Ganiho odstavila ještě před jeho plánovaným odchodem do výslužby. Najib se také zbavil dalších kritiků při změnách v kabinetu.

List The Wall Street Journal ve svém červencovém článku uváděl, že na Najibova konta bylo poukázáno pět vkladů. Dvě velké transakce v objemu 620 miliónů a 61 miliónů se odehrály v březnu 2013 před parlamentními volbami.

Pokud by vyšetřovatelé rozhodli, že je třeba zahájit trestní řízení, byl by Najib prvním trestně stíhaným předsedou malajsijské vlády. Jeho koaliční Národní fronta je u moci od roku 1957, kdy Malajsie získala nezávislost na Británii.