Šanghajský index místních firem CSI300 ztratil 7,2 procenta. Klíčový index Shanghai Composite se propadl o 7,3 procenta a technologický Shenzhen Composite dokonce o 8,3 procenta.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Čtvrteční obchodování bylo nejkratší v pětadvacetileté historii čínského akciového trhu.

Po přerušení obchodování regulační komise oznámila, že velcí akcionáři nebudou smět během tří měsíců od 9. ledna prodat více než procento akcií velkých podniků. Podobné omezení platilo už půl roku a v pátek mělo vypršet.

Čína od nového roku zavedla nový mechanismus nazývaný „jistič”, kterým reaguje na loňské masivní výkyvy na domácích trzích. Podle nového pravidla, jakmile se index CSI300 vychýlí o pět procent oproti závěrečné hodnotě z předešlého obchodního dne, obchodování s akciemi a opcemi se přeruší na čtvrt hodiny. Výkyv o sedm procent pak způsobí pozastavení obchodů na celý zbytek obchodního dne.

Ceny čínských akcií po přerušení obchodování na burze

Ceny čínských akcií po přerušení obchodování na burze

FOTO: China Daily, Reuters

Investoři začali prodávat akcie poté, co čínská národní banka oznámila, že oslabuje devizový kurz jüanu na 6,56 jüanu za dolar, což je nejméně do března 2011. To vyvolalo obavy, že stav čínské ekonomiky je horší, než se čekalo, a bude dále zpomalovat.

Pondělní sedmiprocentní propad přišel po zveřejnění slabších výsledků průmyslu. [celá zpráva]

Finanční analytici varují, že čínské trhy zřejmě budou zažívat extrémní nestabilitu několik měsíců, protože hledají stabilní úroveň po loňském debaklu. Reagují také na postupné rušení mimořádných opatření zavedených po loňském červnovém propadu.