Pokud se počet obětí potvrdí, bude to zřejmě nejkrvavější útok od červencového ukončení příměří, uvedla agentura Reuters.

Již dříve agentura informovala, že při střetech bezpečnostních sil s kurdskými separatisty na východě Turecka byli brzy ráno ve městě Diyarbakiru zabiti dva policisté, další tři utrpěli zranění.

Střelba a exploze se v centru správního střediska stejnojmenné provincie začaly rozléhat poté, co bojovníci ze zakázané PKK vypálili granát na policisty. Chtěli jim tak zabránit, aby zasypali příkopy, které v jedné ze čtvrtí separatisté vykopali.

Operace s leteckou podporou

Bezpečnostní síly na incident reagovaly zahájením operace proti ozbrojencům, do níž nasadily i vzdušnou podporu. Zároveň guvernér vyhlásil v oblasti zákaz vycházení.

Nedělní střety jsou dalším pokračováním vlny vražedného násilí, které propuklo na východě Turecka v červenci po přerušení příměří uzavřeného dříve mezi tureckou vládou a PKK. Z jeho ztroskotání se strany obviňují navzájem.

Při téměř denních ozbrojených střetech bylo od té doby podle tureckých činitelů zabito více než 70 příslušníků bezpečnostních sil a stovky kurdských bojovníků.

Zadržena nizozemská novinářka

Nizozemská tisková agentura ANP v neděli informovala, že turecká policie znovu zadržela nizozemskou novinářku Frederike Geerdinkovou, která pracuje v Diyarbakiru a zabývá se hlavně kurdskou problematikou. Geerdinková byla zatčena už v lednu kvůli obvinění z šíření "teroristické propagandy". Byla ale opět propuštěna, když bylo obvinění staženo.

Turecko se nyní nachází v citlivé politické situaci. V zemi se 1. listopadu uskuteční předčasné volby, které prezident Erdogan vypsal, protože se jeho vítězné Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) nepodařilo sestavit koaliční vládu. [celá zpráva]

Kritici obviňují Erdogana, že obnoveného násilí využívá k tomu, aby vyděsil voliče a ti pak nevolili prokurdskou Lidovou demokratickou stranu (HDP). Tím se prý Erdogan snaží získat hlasy pro svou AKP. HDP v červnových volbách výrazně posílila a poprvé v historii se dostala do sněmovny.