Ve městě Kumamoto se pohřešuje doručovatel novin, kterého zřejmě smetl sesuv půdy. Lidé byli většinou jen lehce zraněni rozbitým sklem, větvemi a menšími kusy střech, uvedla agentura AFP.

KOMENTÁŘE DNE:

Rozvrácená společnost? - Nad důsledky migrační krize se zamýšlí Thomas Kulidakis - Čtěte zde >>

Tajfun, který se přehnal přes ostrov Kjúšú, byl velmi silný, vítr dosahoval rychlosti v nárazech 198 kilometrů za hodinu. Prefekturu Kumamoto zasáhl kolem šesté ráno místního času (23:00 SELČ) a pokračoval dál na sever.

Stržené telefonní sloupy a vedení ve městě Kamimine

Stržené telefonní sloupy a vedení ve městě Kamimine

FOTO: Masahito Ono, ČTK/AP

Vítr vyvracel stromy i sloupy elektrického vedení. Ulice pobřežních měst pokrývaly chaluhy a ryby vyvržené ohromnými vlnami.

Většina železničních společností přerušila provoz na místních tratích, zrušeny byly stovky letů včetně mezinárodních z Fukuoky do Soulu a Šanghaje.

V 10:00 místního času bylo na ostrově Kjúšú téměř 425 tisíc domácností bez elektřiny. Na Kjúšú, ale i na hlavním ostrově Honšú úřady vyzvaly k preventivní evakuaci přes 600 tisíc lidí.

Povalená budka ve městě Kitakjúšú

Povalená budka ve městě Kitakjúšú

FOTO: Daiki Maeda, ČTK/AP

Tajfun Goni koncem minulého týdne zabil nejméně 26 lidí na Filipínách, kde stále zůstává 15 osob nezvěstných.

Meteorologové předpokládají, že tajfun, který už zeslábl, udeří v následujících dnech na hranici KLDRRuska, přičemž bouře může zasáhnout i Vladivostok. Vítr by měl ale dosahovat rychlosti už jen sto kilometrů za hodinu.