Tajfun Soudelor odpovídal svou silou hurikánu nejsilnější páté kategorie. Provázely ho větry o rychlosti až 290 km/h. V současně době zeslábl na třetí stupeň s větry o rychlosti 190 km/h, může však opět zesílit na kategorii 4.

Tajfun Soudelor nad západním Pacifikem na snímku družice NASA ze 4. srpna

Tajfun Soudelor nad západním Pacifikem na snímku družice NASA ze 4. srpna.

FOTO: NASA, Reuters

Předpokládaný pohyb tajfunu Soudelor

Předpokládaný pohyb tajfunu Soudelor

FOTO: Marek Kulhavý, Novinky

Ostrov má zasáhnout na přelomu pátku a soboty. „Tchaj-wan pocítí ohromné dopady bouře,“ řekl listu USA Today meteorolog Dan Kottlowski. „Nemusí sice trvat tak dlouho jako Morakot, ale pořád hovoříme o 12,5 až 25 centimetrech deště a třiceti centimetrech v horách. Tam by mohlo dojít k sesuvům podmáčené půdy, jestliže na to nebudou připraveni, mohlo by to vést ohromným ztrátám na životech,“ upozornil.

Tajfun se blíží k přístavu Ning-te v čínské provinii Fu-ťian.

Tajfun se blíží k přístavu Ning-te v čínské provinii Fu-ťian.

FOTO: China Stringer Network, Reuters

List Taiwan News uvedl, že lidé se na bouři připravují a dělají si zásoby, což vedlo k nárůstu cen zeleniny až o 45 procent, protože se čekají výpadky dodávek.

Číňané v lijáku, který přinesl tajfun

Číňané v lijáku, který přinesl tajfun.

FOTO: China Stringer Network, Reuters

Tajfun Soudelor na Windity.com.

Zdroj: Windity

V závěru soboty by měl tajfun zasáhnout pobřeží Číny v jihovýchodní provincii Fu-ťian a v sousední provincii Če-ťiang. To už by ale měl mít sílu hurikánu prvního stupně s větrem o rychlosti 120 km/h, protože ho oslabí přechod přes hory.