„Je celkem jisté, že flaperon je z letadla Boeing 777. Náš vrchní vyšetřovatel mi to řekl,“ uvedl tajemník ministra dopravy Abdul Azíz Kapráví podle zpravodajského webu The Business Insider.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Malajsijský premiér Najib Razak pak uvedl na sociální síti: „Předběžné informace naznačují, že úlomky velice pravděpodobně pocházejí z Boeingu 777, ale musíme ověřit, zda šlo o let MH370.”

Už ve středu experti uváděli, že podle vzhledu flaperon, tedy kombinace křidélka a vztlakové klapky, pochází z Boeingu 777. Potvrzuje to i číslo, které na něm bylo nalezené. To se objevuje v katalogu náhradních dílů společnosti Boeing.

Flaperon, který byl objeven na Réunionu,m je zřejmě z Boeingu 777

Flaperon, který byl objeven na Réunionu, je zřejmě z Boeingu 777

FOTO: ČTK/AP

Žádná jiná letecká společnost na světě kromě Malaysia Airlines v tuto chvíli nepohřešuje letoun Boeing 777.

„Nikde jinde nezmizela žádná 777,“ řekl AP expert na bezpečnost letecké dopravy John Goglia, který byl dříve členem amerického Národního úřadu pro bezpečnost dopravy.

FOTO: Novinky.cz s použitím Mapy.cz

Nález flaperonu podle něj ukončí i divoké spekulace okolo osudu stroje, který zmizel 8. března 2014 na letu z Kuala Lumpuru do Pekingu i s 239 lidmi na palubě, když krátce po startu změnil směr letu a zamířil na jihozápad.

„Potvrzuje to, že letadlo bylo ve vodě a nebylo uneseno na vzdálené místo,“ uvedl Goglia.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Část letadla nalezená na Réunionu

Zdroj: Reuters

Místo nálezu je vzdálené skoro 6000 kilometrů od oblasti posledního pátrání v Indickém oceánu. Réunion leží 600 km východně od Madagaskaru.

V oblasti je ale jižní rovníkový proud, který míří na západ, takže mohl část letadla přinést, uvedl list The Sydney Morning Herald.

Australský ministr dopravy Warren Truss to deníku potvrdil s tím, že „troska mohla urazit za 16 měsíců velmi dlouhou cestu.“ Dodal, že objev „není v rozporu s trasou stroje“, ale zdůraznil, že jsou „i jiné možnosti“.

„Je to první reálný důkaz, že existuje možnost nalézt část zmizelého letadla," uvedl ještě Truss.

Flaperon pokrývají vilejši

Flaperon pokrývají vilejši

FOTO: ČTK/AP

O dlouhém pobytu ve vodě svědčí vilejši Lepas anatifera, kteří flaperon pokrývají.

Místní úřady, které se zabývají vyšetřováním, jsou ale prozatím v jednoznačných závěrech opatrné.

„Žádná hypotéza nemůže být vyloučena včetně té, že by (objevený kus letadla) mohl být z Boeingu 777,“ uvedly francouzské ministerstvo spravedlnosti a správa Réunionu ve společném  prohlášení. Réunion je francouzským zámořským departementem.