Tradice pojídání psího masa je na jihu Číny a v Koreji podle agentury Nová Čína stará asi pět set let. Podle ní právě psí maso pomáhá lépe snášet letní vedra.

Akci pořadatelé zorganizovali navzdory silným protestům. Petici proti festivalu podepsalo na internetu 3,8 miliónu lidí. Přidali se například britský komik Ricky Gervais, ale také čínská popová hvězda Čchen Kun nebo herec Jang Mi.

Čínská učitelka v důchodu Jang Siao-jün zase zaplatila 7000 jüanů (přes 27 000 korun), aby vykoupila stovku psů, kteří měli být poraženi a snědeni.

Psy v Jü-linu vezou na trh.

Jatečné psy v Jü-linu vezou na trh.

FOTO: Kim Kyung-hoon, Reuters

Podle informací čínského tisku hodlá pětašedesátiletá žena zachráněné psy přestěhovat do svého domu vzdáleného téměř 2000 kilometrů od zmíněného města.

Část čínských aktivistů kritizuje akci i z hlediska zdravotních rizik spojených s konzumací psího masa a upozorňuje, že zisky prodejců by neměly být na úkor zdraví konzumentů.

Číňan na trhu v Jü-linu s vyvrženým psem

Číňan na trhu v Jü-linu s vyvrženým psem

FOTO: Kim Kyung-hoon, Reuters

V pondělí došlo ve městě Jü-lin i k násilné potyčce. Skupinu deseti demonstrantů napadlo dvacet mužů a rozprášili ji. Demonstranti kritizovali nejen brutální zacházení se zvířaty a sporné praktiky prodejců, ale varovali před šířením vztekliny.

Většina psů, kteří jsou kvůli festivalu utraceni a upečeni či uvařeni, jsou buď toulavá zvířata, anebo mazlíčci ukradení majitelům, uvádí na základě svého vyšetřování hongkongská charitativní organizace Animals Asia. I když na fotografiích jsou vidět i masná plemena.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstrace před radnicí v Jü-linu proti Festivalu liči a psího masa

Zdroj: Reuters

Od festivalu se snaží distancovat i magistrát. „Někteří obyvatelé Jü-linu mají ve zvyku se scházet a společně pojídat liči (ovoce) a psí maso v době letního slunovratu. Tento festival je komerční záležitostí a není (oficiálně) organizován městem,” napsal městský úřad na mikroblogu Weibo.

Ve městě je však festival populární a před restaurací nabízející křupavé psí maso se tvoří fronty. Kilo ho na trhu vyjde na v přepočtu 150 korun.

Zákazníci si vybírají psí maso na trhu v Jü-linu.

Zákazníci si vybírají psí maso na trhu v Jü-linu.

FOTO: Kim Kyung-hoon, Reuters

Ve většině oblastí Číny není konzumace psů v současnosti obvyklá, i když se tam ročně porazí na deset miliónů psů. Více Číňanů, asi třicet miliónů domácností, nyní chová psy jako domácí mazlíčky. Jejich láska k psům podporuje sílící hnutí za práva zvířat v zemi.

Psi jsou navíc často poráženi krutě, jsou biti a pak jim je proříznuto hrdlo, uvedl web news.com.au. Někteří jsou i zaživa stahování z kůže nebo házeni do vroucí vody. Milovníci psího masa jsou přesvědčeni, že když pes před smrtí trpí, je jeho maso chutnější.