„V oku tohoto uragánu mohu vidět, že oddělení rodiny od organizace je v nejlepším zájmu NAACP,“ sdělila 37letá Dolezalová. V rezignačním prohlášení uvedla: „S naprostou vírou v rasovou a sociální spravedlnost a v NAACP odstupuji z funkce předsedkyně. Nikdy nepřestanu bojovat za lidská práva.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Bouři rozpoutali její rodiče, když tisku řekli, že jejich dcera není černoška, jak tvrdí. [celá zpráva]

Rachel Dolezalová na rodinných fotografiích

Rachel Dolezalová na rodinných fotografiích

FOTO: Reuters

Rachel Dolezalová má v dokladech uvedeno, že je míšenka, potomek bělocha, původního indiánského obyvatele a černocha.

REachel Dolezalová na fotografii z ledna 2015, kde je zachycena po zvolení do čela spokanské organizace NAACP

Rachel Dolezalová na fotografii z ledna 2015, kde je zachycena po zvolení do čela spokanské organizace NAACP

FOTO: Tyler Tjomsland, ČTK/AP

Rodina dokonce zveřejnila její fotografii z dětství, kde je vidět, že má bílou pleť a světlé vlasy. Nyní je má tmavé a kudrnaté a je opálená. Její matka Ruthanne Dolezalová z Troy v Montaně řekla, že dceru neviděla několik let. Uvedla, že se dcera „sama maskovala“ jako černá poté, co před deseti lety rodina adoptovala čtyři černošské děti. Dodala, že svou dceru miluje.

Rachel Dolezalová na snímku z roku 2009

Rachel Dolezalová na snímku z roku 2009

FOTO: Nicholas K. Geranios, ČTK/AP

Aktivistka, která vystudovala na Howardově univerzitě a učila afrikanistiku, napřed vše popírala. Tvrdila, že to souvisí s řadou právních otázek, které rozdělují rodinu. K otázce svého původu se nevyjádřila: „Tato otázka není tak jednoduchá, jak vypadá,“ řekla jen. Pravdu míní vyjevit v úterý v televizi NBC.

Kitara Johnsonová (vpravo) vítá demisi Dolezalové

Kitara Johnsonová (vpravo) vítá demisi Dolezalové.

FOTO: Young Kwak, ČTK/AP

Sama se opakovaně označovala za černošku a stěžovala si, že se stala obětí rasové nenávisti. Žalovala univerzitu za diskriminaci na základě rasy, těhotenství a pohlaví i kvůli odplatě.

Rachel Dolezalová (vpravo) na demonstraci z 6. března poté, co se dočkala rasistických urážek a dostala podezřelý balíček.

Rachel Dolezalová (vpravo) na demonstraci z 6. března poté, co se dočkala rasistických urážek a dostala podezřelý balíček.

FOTO: Dan Pelle, ČTK/AP

Vedení NAACP se jí minulý týden zastalo, když uvedlo, že rasová identita není kvalifikací pro vedení NAACP. Místní členové organizace ve Spokane ale požadovali, aby odstoupila. Její demisi požadovala i členka spokanského NAACP Kitara Johnstonová, která její rozhodnutí odejít z vedení uvítala: „Je to nejlepší věc, která se teď mohla stát.“

Rachel Dolezalová na aktuálním snímku

Rachel Dolezalová na aktuálním snímku

FOTO: Colin Mulvany, ČTK/AP

Dolezalová přitom za pět měsíců místní organizaci NAACP ve Spokane výrazně pozvedla, rozšířila členskou základnu a zlepšila její finanční situaci.