Všechny stávající oběti MERS trpěly těžkými chorobami, dva poslední mrtví se léčili na rakovinu.

Všech třináct nových případů se nakazilo v nemocnicích, uvedlo ministerstvo.

Jihokorejské úřady kvůli MERS uzavřely více než 2400 škol a téměř 3000 lidí umístily do karantény. Přesto se epidemii nedaří zvládnout, i když se dosud tímto koronavirem většinou nakazili lidé, kteří přicházeli do styku s velbloudy.

Úřad jihokorejské prezidentky ve středu oznámil, že Pak Kun-hje se v příštích dnech plně zaměří na řízení snah o zastavení nákazy. Ruší proto návštěvu Washingtonu plánovanou na úterý 16. června, kdy ji měl v Bílém domě přijmout americký prezident Barack Obama. Úřad uvedl, že příští týden bude pro zvládnutí krize "přelomový".

Čínské turistky po příletu do Soulu s rouškami

Čínské turistky po příletu do Soulu s rouškami

FOTO: Bobby Yip, Reuters

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba objevila poprvé v roce 2012. Do země nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil z Blízkého východu a poté navštívil několik nemocnic, aniž se vědělo, že má MERS.

Celosvětově se virem MERS infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich 448. Nejvíce obětí zaznamenala Saúdská Arábie.

Jihokorejské jeptišky s maskami na demonstraci požadují po Japonsku odškodnění pro ženy nucené k prostituci.

Jihokorejské jeptišky s maskami na demonstraci požadují po Japonsku odškodnění pro ženy nucené k prostituci.

FOTO: Lee Jin-man, ČTK/AP

V úterý zahájila Světová zdravotnická organizace (WHO) v Jižní Koreji misi, jejímž cílem je analyzovat průběh nákazy a zhodnotit reakci tamních úřadů na ni. Organizace zatím nevydala doporučení ohledně omezení cest do země nebo obchodu s ní. Některé asijské státy už cestovaní do Jižní Koreje nedoporučily nebo posílily kontroly cestujících přicházejících z této země.

Infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome) způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Úmrtnost na MERS je podle WHO podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS.

Na rozdíl od SARS patří k symptomům MERS kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit