„Bylo to opravdu silné,“ řekl agentuře Reuters obchodník z Káthmándú k otřesům z devíti hodin SELČ. Zhruba za hodinu oblast zasáhly následné otřesy o síle 5,6 a 6,3 stupně.

Televize Fox News uvedla s odvoláním na představitele nepálského ministerstva vnitra Lakšmího Dhakala, že v Nepálu je 42 mrtvých a 1117 zraněných. Podle sdělení představitele Mezinárodní organizace pro migraci se ve městě Čautara zřítilo několik budov a zemřeli čtyři lidé.

Indie hlásí 17 mrtvých, Čína jednu oběť.

Nepálské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že se záchranářům podařilo ze sutin vyprostit 12 lidí.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Zemětřesení zachytily kamery v nepálském parlamentu

Zdroj: Reuters

Epicentrum nejnovějších otřesů se podle USGS nachází u městečka Namče Bazar pod Mount Everestem, v místě vzdáleném zhruba 83 kilometrů od nepálského hlavního města Káthmándú. Hypocentrum mělo zemětřesení v hloubce 18,5 kilometru.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z Káthmándú 15 dnů po ničivém zemětřesení

Tým českých zdravotníků, který v Nepálu působí, je v pořádku, očekává ale nový příliv zraněných. Do 14. hodiny ošetřil český traumatým celkem 26 pacientů. Z Melamči transportoval ženu s poraněním bederní páteře, uvedla mluvčí záchranářů Nicole Zaoralová.

Česko také v noci na sobotu vypraví do Nepálu další letadlo s humanitární pomocí. Do té doby se rozhodne, zda na místě zůstanou čeští záchranáři.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Nepál se teprve vzpamatovává z ničivého zemětřesení o síle 7,8 stupně, jež si na konci dubna vyžádalo podle posledních údajů 8150 mrtvých a skoro 18 tisíc zraněných. Do některých odlehlých vsí se ještě stále nedostala pomoc.

Video

Expirované video

Záchranáři v Nepálu odklízejí následky zemětřesení. Zdroj: Reuters

Nepálská vláda uvedla, že při zemětřesení bylo zničeno 70 tisíc domů, mezi nimi až 90 procent zdravotnických zařízení nacházejících se ve venkovských oblastech jedenácti nejhůře postižených okresů. Zemětřesení podle OSN postihlo více než osm miliónů lidí.

Postižená oblast je seizmicky aktivní, protože se tam střetávají indická a euroasijská zemská deska. Díky jejich vzájemnému působení se vytvořil Himálaj.